6 kişinin öldüğü kazanın sanıklarına 157 yıldan 262’şer yıla kadar hapis istemi

Andırın ilçesinde kamyonun mezarlıkta cenaze namazı için toplananların arasına dalması sonucu 6 kişinin öldüğü, 21 kişinin de yaralandığı kazaya ilişkin tutuklanan şoför ile şirket yetkilisi 2 kişi hakkında 157 yıldan 262'şer yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

9 Eylül 2023’te ilçeye bağlı Darıovası Mahallesi'ndeki mezarlıkta meydana gelen kazada; sürücüsü C.A.’nın kontrolünü kaybettiği kamyon, cenaze namazı için toplanan kalabalığın arasına dalmıştı. Kazada, 6 kişi hayatını kaybetmiş, 21 kişi de yaralanmıştı.

Kazayla ilgili olarak başlatılan soruşturma çerçevesinde kamyon şoförü C.A. tutuklandı. Şirket yetkilileri İ.A. ile K.G. de tutuksuz olarak yargılanmaya başladı. Soruşturma sürerken bilirkişi heyetinin hazırladığı rapor dava dosyasına girdi. Raporda, kamyon şoförü C.A. ile şirket ortakları İ.A. ve K.G.’nin ağır kusurlu olduğu belirtildi.

Aracın geçerli muayenesinin bulunmadığı, Hatay sınırları dışında çalışmaması gerektiği, C.A.’nın sürücü belgesinin geçerlilik süresinin yaklaşık 1 yıl 7 ay önce dolduğu kaydedilen raporda; kamyonun ağır kusurlu olduğu için muayeneden geçemediğinin tespit edildiği hatırlatıldı.

Soruşturma sonunda Cumhuriyet savcısı, 3 sanık hakkında 'olası kastla kasten öldürme' ve 'olası kastla yaralama' suçlarından 157,5 yıldan 262'şer yıla kadar hapisle cezalandırılmaları için iddianame düzenledi. İddianame Kahramanmaraş 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Dosyayla ilgili yargılama süreci ise önümüzdeki günlerde başlayacak.

 

14 Oca 2024 - 11:11 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel