Nurhak CHP’de toplu istifa şoku

Nurhak’ta, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) onlarca üyesinin, belediye başkan adayı belirlenirken ön seçim yapılmamasına tepki göstererek partiden istifa ettiği bildirildi

Nurhak CHP’de toplu istifa şoku
Nurhak CHP’de toplu istifa şoku
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Toplu şekilde parti binasına giden CHP’li üyeler, belediye başkan adayının atamayla belirlenmesini kabul etmediklerini belirterek, “Halkın iradesi hiçe sayıldı” dediler.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Nurhak İlçe Teşkilatı’nda üyelerin toplu şekilde istifa ettiği öğrenildi. Yaklaşık 50 üye, 31 Mart’taki Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde belediye başkan adayı belirlenirken ön seçim yerine atama yapılması nedeniyle CHP Nurhak İlçe Başkanı İbrahim Gör’e istifa dilekçelerini teslim etti.

Burada Başkan Gör’e tepkilerini dile getiren bir CHP üyesi, ön seçim yapılmayarak halk iradesinin yok sayıldığına vurgu yaparak, “Biz de bugün toplu şekilde istifa ediyoruz. Ön seçim yapılmadı. Bu 3 adayın hangisi sandıktan çıksaydı biz hepimiz yanında yer alacaktık. Biz sandık istiyoruz. Sandıktan kim çıkarsa hepimiz yanında yer alacağız. Biz, ön seçim istediğimizi daha önce partimizin tüm teşkilatlarına bildirdik. Bu gerginliğin oluşmaması lazımdı” dedi.

Başka bir üye ise, ‘Bizim memleketimizin kaderini genel merkezimizin belirleme hakkı ve yetkisi yok’ ifadesini kullanarak, “Nurhak’ımızın kaderini ilçemizdeki 1600 üye belirler. Sandık konulur üyeler gider adayı belirler. 2019 seçimlerinde olduğu gibi en sağlıklı kararı verir üyeler. Biz de genel merkezimizin kararına tepki gösteriyoruz. Partiye yazık ediyorlar. Bundan sonra kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Hiç kimse kusura bakmasın. İnşallah bu yanlıştan dönülür” şeklinde konuştu.

Bir diğer üye de yıllardır CHP’nin yanında olduğunu hatırlatarak, “Bugün bizi yok sayamazlar. Bizim üye oluşumuz neye yarıyor. Bunun hesabını sandıkta sorulur. Halkın iradesine saygı duyulması gerekiyor. Bu duruma gelinmemesi gerekiyordu. Bu yanlıştan dönülmesi gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Nurhak İlçe Başkanı İbrahim Gör de; “Süreç için genel merkezimize bildirdik. Genel merkezimizin bir kararı var. Her şeye rağmen kararımızı bildirdik. Anketler yapılacağı bize bildirilmişti. Biz partimiz ve ilçemiz adına her şeyi yaptık” diye konuştu.

İstifa dilekçelerini teslim eden partililer, daha sonra teşkilat binasından ayrıldı.

 

13 Oca 2024 - 15:26 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel