Başkan Gürbüz, “Yatay mimari ile 5 kattan fazla yapı yapılmayacak”

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, asrın felaketi sonrasında kentte yatay mimari felsefesinin hayata geçirdiklerini belirterek, yapıların 5 katla sınırlandırıldığını söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

Vatandaşların can güvenliğini her şeyden önemli tuttuklarını vurgulayan Başkan Gürbüz, 6 Şubat’ı da bu anlamda bir milat olarak gördüklerini dile getirdi.

Başkan Gürbüz, şöyle konuştu:

“6 Şubat tarihi bizim için bir milat oldu. Bu tarihten sonra yapılan yeni ruhsat başvurularını titizlikle inceleyip asla yüksek kat vermeme kararı aldık. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda yatay mimariye geçtik. Yeni ruhsat talebinde bulunan vatandaşlarımızla görüşüyoruz, mikro bölgelerine uygun yapı ruhsatlarını veriyoruz. Yani ruhsat isteyip de ruhsat alamayan Elbistan'da hiç kimse yok. Ama şuna dikkat ediyoruz Daha önce, 10 kat, 15 kat, 16 kat hatta 17 kat yapılar vardı. Depremde çok büyük hasar aldı, bir kısmı yıkıldı. Yeni imar planda zemin artı 5’i geçen bir yapımız yok.

Sağlam zeminlerde daha önceden yapılmış ya da ruhsatı verilmiş 8 katlı yapılar var. Ruhsat almış, inşaat halinde veya natamam diyebileceğimiz yer. Yani inşaatı tamamlanmamış yarım binalar var. Bunlar inşaatlarını tamamlayabilir. Çünkü bu anayasal bir haktır. Dolayısıyla o hakların iptali söz konusu değil onları tamamlayacaklar.”

Yapı güvenliğini sürekli denetleyeceklerinin altını çizen Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, “Ama yapı güvenliğini maksimum düzeyde tutacağız. İnşaat aşamasını adım adım takip edeceğiz. Zemin emniyet gerilmelerine uygun bir tasarım yapmaları gerekiyor. Mimari projelerini, statik projelerini ona göre güncellemeleri, yenilemeleri gerekiyor. Biz buna önem veriyoruz. Çünkü vatandaşlarımızın can güvenliği bizim için her şeyden önemli” ifadelerini kullandı.

10 Oca 2024 - 16:55 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel