Yusuf ve Ahmet, yürüsün diye seferber oldular

Elbistan’da, doğuştan çarpık ayak hastası Yusuf D.(4) ve Ahmet G.(15) adlı serebral palsi hastası çocuklar, hayırseverlerin desteği ile ameliyat olarak yeni yaşamlarına adım atmanın sevincini yaşıyor.

Yusuf ve Ahmet, yürüsün diye seferber oldular
Yusuf ve Ahmet, yürüsün diye seferber oldular
+3
Haber albümü için resme tıklayın

4 yaşındaki Yusuf D. , dünyaya gözlerini çarpık ayak (Pes Ekinovarus) hastası olarak gözlerini açtı. Doğuştan itibaren hastalıkla yüzleşmek zorunda kalan minik Yusuf’a, eklem rahatsızlığı ile kalça çıkıklığı teşhisleri de kondu. Yusuf tekrar yürüyebilmek için çeşitli hastanelerde tam 17 ameliyat geçirdi. Tek amaçları küçük oğullarını yürütmek olan ailenin maddi durumu 18.ameliyat için yeterli olmadı.

15 yaşındaki serebral palsi hastası Ahmet G.de; yaşamını tekerlekli sandalyeye bağlı olarak sürdürüyordu. Ahmet, kendi başına hayatını idame ettirecek şekilde yürüyebilmesi için 10’a yakın kez bıçak altına yattı. Bacak, diz, topuk ve ayak parmaklarından defalarca kez operasyon geçiren Ahmet’in ailesi de son bir ameliyat için çırpınsa da gerekli bütçeyi denkleştiremedi.

Her iki aile de; mazlum ve mağdurlara yönelik çalışmaları ile herkesin takdirini kazanan hayırsever esnaf Yusuf Kurnaz’a ulaştı. Kurnaz, aileleri ziyaret ederek Yusuf ve Ahmet’in hastalıkları ile tedavi süreçleri hakkında detaylı bilgiler aldı. Daha sonra her iki çocuğun da tedavisi için gerekli olan paranın bulunması amacıyla sosyal medya üzerinden yardım çağrısı yapıldı. Kurnaz’ın bu çağrısı, kısa sürede hayırseverlerce karşılık buldu. Hayırsever vatandaşlar, Yusuf ve Ahmet yürüsün diye adeta seferber oldu. Ahmet’in ameliyatı için gerekli olan 66 bin ve Yusuf’un ameliyatı için de 15 bin lira para toplandı.

Yusuf ve Ahmet, tekrar yürüyebilme umuduyla Ankara’da zorlu birer operasyon geçirdi. Bacaklarındaki platinleri alınan Yusuf, fizik tedavi sürecine başladı. Ahmet de; iyileşme sürecini atlattıktan sonra evde işlerini tek başına halledebilecek seviyeye ulaşabilecek.

Yusuf ve Ahmet’in sağlığına kavuşması, akranları gibi koşup oynaması için alan el ile veren el arasında köprü olan hayırsever esnaf Yusuf Kurnaz, “İki çocuğumuzun hayatına dokunmak, yaşamlarına yeni bir pencere açmak kadar değerli bir şey olamaz” dedi.

Yardım kampanyasına destek olan tüm hayırseverlere teşekkür eden Kurnaz, “Memleketimizin çocuklarına, mazluma ve ihtiyaç sahiplerine iyilikte yarışan herkesten Allah razı olsun” ifadesini kullandı.

Kurnaz, “Yaptığımız çağrıya kulak verip seferber olan ağabeylerimiz, ablalarımız ve kardeşlerimiz sayesinde Yusuf ve Ahmet’in tedavileri yapıldı. Ankara’da ameliyatlarını oldular. Bacağındaki platinleri alınan Yusuf'umuz fizik tedaviye başladı elhamdülillah. Sağlığı da her geçen gün daha iyiye gidiyor. İnanıyorum ki en kısa sürede yürüyüp akranları gibi koşup oynayacak.

Ahmet’imizin operasyonu da oldukça başarılı geçti. O da evde başkasının yardımına ihtiyaç duymadan işlerini halledebilecek duruma gelecek inşallah.

Elbistan’ımızda iyilik tohumlarını ekmeye devam edeceğiz. Bu tohumların ekilmesinde hayırseverlerimizin katkısı büyük. Biz ise bu güzelliklerde gönüllü oluyoruz. Yusuf ve Ahmet’le ailelerinin yüzü gülsün yeter bizim için” şeklinde konuştu.

09 Oca 2024 - 16:34 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel