Prof. Dr. Bilgehan: “Bodrum katlı binalar depreme karşı daha dirençli”

Kastamonu Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Bilgehan, deprem bölgelerinde yeni inşa edilecek binalarda bodrum kat yapılması gerektiğini söyledi.

6 Şubat’taki Pazarcık ve Elbistan merkezli depremlerin ardından Milli Savunma Bakanlığı’nın Deprem Araştırma Grubu’nda yer alan Bilgehan, “Bodrum kat yapılmadığı zaman yine o binanın depreme karşı dayanımında bir zayıflık ortaya çıktığını söylemekte fayda var" dedi.

Deprem bölgesinde bodrum katı bulunan binaların daha az hasar aldığını tespit ettiklerine değinen Prof. Dr. Bilgehan, “Bodrum kat yapılmasına önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bodrum kat yapılmadığı zaman yine o binanın depreme karşı dayanımında bir zayıflık ortaya çıktığını söylemekte fayda var. Bodrum kat hem zeminden olan temel derinliğini arttırır hem de bodrum katın çevresini perdelerle donattığımız zaman yani kirişlerin çevresine perde duvarlar yaptığımız zaman o binanın depreme karşı daha dirençli davranacağını söyleyebiliriz. Betonarme perde duvarların deprem etkisini almada, kesme kuvvetlerini almada çok büyük katkısı olduğunu söylemek lazım. Sadece kolonlarla bir binayı oluşturabilirsiniz belki ama depreme dayanım açısından mutlaka perde duvarların olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

09 Oca 2024 - 16:06 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel