Ücretsiz cenaze hizmeti sürecek, aile mezarlığı fiyatlarına yüzde 50 zam

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, ücretsiz defin ve cenaze nakli hizmetini 2024’te de sürdürürken aile mezarlığı ve 1.derece yakını için mezar tahsisi ücretlerine yüzde 50 zam yapacak.

Büyütmek için resme tıklayın

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, ücretsiz defin ve cenaze nakli hizmetini 2024’te de sürdürürken aile mezarlığı ve 1.derece yakını için mezar tahsisi ücretlerine yüzde 50 zam yapacak.

Buna göre, Elbistan’da aile mezarlığına defin için ilçe merkezindeki mezar ücreti 8 bin lira, asri mezarlık içinse 6 bin lira olarak belirlendi. Ücretsiz defin yapılan mezar yerinin bitişindeki 1 kişilik mezar yerini tahsis ettirmek isteyenler de 4 bin lira ödeyecek.

Büyükşehir Belediyesi, uzun süredir cenaze hizmetlerini ücretsiz olarak sunuyor. İl içi, il dışı ya da uçakla cenaze nakli için de vatandaşlar tek kuruş bile ödemeden bu hizmetten yararlanabiliyor. Tüm bu hizmetler ücretsiz şekilde sunulurken; cenazelerini aile mezarlığına defnetmek isteyenler için de mezar yeri tahsisi yapılabiliyor. Elbistan’daki definler de genellikle önceden yer ayrılmaksızın sıralı defin şeklinde gerçekleştiriliyor. İlçe merkezinde Gariplik ve Hocazade Mezarlıkları’nın kapasitesinin dolmaya yaklaşmasıyla birlikte definlerin Çatova Mahallesi’ndeki asri mezarlığa yönlendirileceği belirtiliyor.

Başta İstanbul olmak üzere büyükşehirlerde aile mezarlığı ya da önceden mezar yeri satın alma işlemi oldukça yaygın bir prosedür. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi de bu şekildeki taleplere göre mezar yeri ücretlerini belirliyor. Büyükşehrin 2024 yılı gelir tarifesi teklifinde aile mezarlığı ile ücretsiz defin yapılan mezar yerinin bitişiğindeki 1 kişilik yerin önceden tahsis edilmesine yönelik teklifler belli oldu.

Kahramanmaraş merkezde aile mezarlığı ücretleri, yüzde 25 ila yüzde 50 arasında değişen fiyatlarla zamlanması öngörülüyor. Zamlı tarifenin onaylanması halinde il merkezindeki mezarlıklarda aile mezarlığı tahsis ücreti 8-25 bin lira arasında değişecek.

Elbistan merkezdeki mezarlıklar için de aile mezarlığı tahsis ücretinin 8 bin liraya yükselmesi planlanıyor. Diğer mezarlıklarda aynı tahsis işlemi de kişi başı 4 bin liradan 6 bin liraya yükseltilecek.

Ücretsiz olarak defin yapılan mezar yerinin bitişiğindeki boş mezar yerinin, cenazenin 1.derecede yakını için önceden tahsis edilmesi için de 4 bin TL talep edilecek.

Önceden yer ayrılmaksızın umumi alandaki sıralı mezar yerine yapılan definler ise ücretsiz olmaya devam edecek. Yine cenaze yıkama aracı, il içi-dışı ve uçakla cenaze nakli için de ücret talep edilmeyecek. Taziye çadırı ve malzemeleri de ücretsiz şekilde sunulacak.

08 Oca 2024 - 16:58 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel