Ağ kafeste alabalık sektörüne bir firma daha katılıyor

Ceyhan Nehri üzerindeki Kandil Barajı’nda ağ kafeste alabalık sektörüne bir firma daha katılıyor. Söz konusu yatırımla hem porsiyon hem de kilo üstü gökkuşağı alabalığı yetiştirilecek.

Ekinözü, Türkiye’nin en büyük balık üretim merkezi olma yolunda ilerliyor.  Ceyhan Nehri’nin bereketi, Kandil Barajı’ndaki 14 ağ kafeste alabalık üretim tesisi ile ekonomiye kazandırılıp dünyanın birçok ülkesindeki sofralara ulaştırılıyor. Bölgeye 14 müteşebbis aracılığıyla yaklaşık 500 milyon liralık yatırım yapılmış ve Kandil Barajı’na açılan 10 bin tonluk kapasitenin tamamı dolmuştu.

Söz konusu üretim tesislerine bir yenisi daha ekleniyor. Özel bir firma, baraj gölünde hem porsiyon hem de kilo üstü alabalık yetiştirmek için kolları sıvadı. Kandil Barajı’na kurulacak 8 ağ kafeste yıllık 1 milyon 320 bin yavrudan balık yetiştiriciliği yapılacak. Tesisin yaklaşık 5 milyon liraya mal olması bekleniyor.

Kandil Barajı’ndaki üretim çeşitliliğini sağlamak için Türk somonu yetiştirilmesine yönelik de çalışmalar da devam ediyor.

07 Oca 2024 - 11:27 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel