Orman köylerinde yaşayan ailelere 12 bin ton odun desteği

İl genelindeki orman köy vasfındaki kırsal mahallelerdeki 5 bin 880 aileye maliyetinin 3’te 1’i bedelle 12 bin 102 ton odun dağıtımı gerçekleştirildi.

Büyütmek için resme tıklayın

Kahramanmaraş’ta orman köylülerini desteklemeye yönelik projeler sürüyor. Kahramanmaraş’taki ormanlarda bakım çalışmalarından elde edilen odunlar, orman köylüsüne yakacak oluyor. İl genelindeki orman köylerinde gerekli şartları taşıyan ve üretim maliyeti bedelini ödeyen yaklaşık 5 bin 880 aileye 12 bin 102 ton kışlık odun dağıtıldı. 3’te 1 bedelle dağıtılan kışlık odunlar orman köylülerinin sıcak bir kış geçirmesine katkı sunacak.

Kesim yapılan alanlara gelen orman köylüleri, bölge müdürlüğü personelinin kontrolünde, önceden belirlenen miktarda yasal olan odun haklarını traktörlere yükleyerek evlerine götürdü.

Projeden faydalanan orman köylüleri de durumu memnuniyetle karşılıyor. Diğer yakacaklarla kıyaslandığında bunun orman köylüsüne ucuza mal olduğuna işaret eden vatandaşlar, destek konusunda yetkililere teşekkür ederek, "Bize istihkak veriyor. İstihkakımızı alacağımız zaman bize bilgi veriliyor. Daha sonra da gidip istihkak kadar alıyoruz. Kış boyunca da ısınma başta olmak üzere diğer ihtiyaçlarımız için kullanıyoruz. Yakacağımız bu şekilde çok ucuza geliyor” şeklinde konuştular.

 

 

06 Oca 2024 - 16:41 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel