Depremin yapımını geciktirdiği 558 kişilik yurt binası tamamlandı

Elbistan’daki üniversite eğitiminin geleceği açısından önemli bir basamak olarak nitelendirilen 558 kişi kapasiteli yurt binasının inşaatı tamamlandı.

Depremin yapımını geciktirdiği 558 kişilik yurt binası tamamlandı
Depremin yapımını geciktirdiği 558 kişilik yurt binası tamamlandı
+1
Video için play'e tıklayın

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü, Elbistan’da eğitim gören üniversite öğrencilerin yurt problemini çözmek için 500 kişi kapasiteli kız yurdu açılmasını kararlaştırmıştı. 288 erkek ve 288 de kız öğrencinin kalabileceği yurt binası ve sosyal tesisleri için ilk kazma 2022 Mart ayında vurulmuştu. Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı’nda Battalgazi Köprüsü civarındaki arsaya inşa edilen KYK yurduyla ilgili çalışmalar, tamamlanmasına kısa bir süre kala 6 Şubat’taki asrın felaketi meydana geldi. Depremde hasar almasa da inşaat çalışmalarının ilçe genelinde durdurulmasıyla birlikte yurt binasının da teslim tarihinde ertelemeye neden oldu. İlçede inşaatların sürmesiyle ilgili kararın açıklanmasının ardından çalışmalar tekrar başladı. Yoğun çalışmaların ardından yurt binası, Elbistan’da eğitim gören öğrencilere kapısını açmaya hazır hale getirildi.

21 bin m² kapalı alana sahip olan Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürlüğü’ne ait yurt, 288 erkek ve 288 de kız öğrenciye ev sıcaklığı ve konforunda hizmet sunacak. İlçedeki meslek yüksekokullarında eğitim gören ve Elbistan’ı tercih edecek üniversite öğrencileri için barınma sorununu ortadan kaldıracak yurt binasının resmi açılışının önümüzdeki günlerde yapılması bekleniyor.

Yurt binasıyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mevlüt Kurt, “Elbistan’ımızda öğrencilerimizin rahat, huzurlu ve güven içerisinde barınabileceği 288’i erkek 288’i kız olmak üzere toplam 576 kişi kapasiteli Kredi Yurtlar Kurumu öğrenci yurdunun yapımını tamamladık. Geleceğimizin mimarı gençlerimiz için ne yapsak az” ifadelerini kullandı.

05 Oca 2024 - 18:10 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel