Öztunç, depremde cenazesine ulaşılamayan kayıpları TBMM gündemine taşıdı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, 6 Şubat’taki asrın felaketinde Kahramanmaraş’ta cenazesine ulaşılamayan ya da kaybolan kişileri TBMM gündemine taşıdı.

 

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) yazılı soru önergesi sunan Öztunç, AFAD’ın 6 Şubat depreminde mevzuat hükümlerinin kendilerine yüklediği görev ve sorumlulukları ihmal etmiş ve yerine getirmediğini iddia etti.

Bu durumun binlerce vatandaşın ölümüne sebebiyet verdiğini savunan CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, şu sorulara cevap aradı:

“6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depreminde yıkılan binaların müteahhitleri ve sorumluluğu olan kamu görevlileriyle ilgili birçok dava açılmıştır. Açılan dava sayısı ne kadardır? Karara bağlanmış dava sayısı kaçtır? Kusuru bulunan kişi ve kamu görevlilerinden ceza almış kişi sayısı kaçtır? Bu nedenle kaç kişi tutuklanmıştır? Hakkında yakalama kararı bulunan ve halen yakalanamamış kişi sayısı nedir?

Depremde vefat edenlere ilişkin ceza soruşturmalarında üniversiteler tarafından özel bir komisyon kurulmuş mudur? Bilirkişi raporları nasıl bir heyet tarafından değerlendirilmektedir?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yetkilileri, deprem günü GSM operatörleri ile sosyal medya iletişimini kısıtlamalarından dolayı arama kurtarma çalışmalarını büyük sekteye uğratmış ve birçok ölüme sebebiyet verilmiştir. Bu konuda kusuru bulunan BTK yetkilileri hakkında soruşturma açılmış mıdır? Açılmamış ise neden soruşturma açılmamıştır?

Binaların yıkımından sonra enkazlar alelacele kaldırılması ile ölen insanların enkazla birlikte kaldırıldığı ve ölü sayısının netleşmediği bilinmektedir. Birçok aile yakınlarının cenazelerine ulaşamamış ve kayıp başvurusu yapmıştır. Kahramanmaraş genelinde deprem sonrası kayıp kişi sayısı kaçtır?”

05 Oca 2024 - 18:08 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel