KASKİ, içme suyunda yüzde 15’lik zamla yeni yıla başladı

Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün (KASKİ), 2024 yılının ilk ayında yaptığı zamla birlikte Elbistan’da içme suyunun metreküp fiyatı, diğer kalemler hariç olmak üzere 10 lira 69 kuruşa yükseldi.

 

KASKİ, içme suyuna yüzde yaklaşık yüzde 15 oranında zam yaparken, Dulkadiroğlu ve Onikişubat ilçeleriyle de aynı fiyattan satmaya başladı.

Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (KASKİ), 2023 yılını yüzde 80’in üzerinde bir artışla tamamladığı içme suyunda 2024’e de zam furyasıyla başladı. Elbistan’da içme suyunun diğer kalemler hariç fiyatı 11 liraya yaklaştı.

Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (KASKİ), yılın ilk ayı itibariyle içme suyu tarifesine 1 lira 37 kuruş zam yapıldığını duyurdu.

KASKİ’nin internet sitesinden yayınlanan tarife değişikliğine göre, Elbistan ilçe merkezinde 9 lira 32 kuruş olan içme suyunun m³’ü, 10 lira 69 kuruşa yükseldi. Beldeden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerindeki abonelerin kullandıkları su ise, 22 kuruş zamlanarak 6 lira 99 kuruş oldu. Köyken mahalle statüsüne kavuşan yerleşim alanlarının içme suyu bedelinde ise, 4 kuruşluk indirim yapıldı. Bu yerleşim alanlarında içme suyunun fiyatı m³ başına 3 lira 53 kuruştan 3 lira 49 kuruşa düştü.  

Söz konusu fiyatlar, kullanım miktarına göre kademeli olarak artacak. KASKİ’nin açıkladığı rakamlar, KDV, çevre ve temizlik vergisi, kullanılmış su uzaklaştırma bedeli gibi kalemlerin de eklenmesiyle katlanıyor.

 

04 Oca 2024 - 16:40 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel