Hazırladığı Elbistan’ca sözlükle birinci oldu

Akbayır Şehit Yusuf Kaya Ortaokulu öğrencisi Emine Akar, Elbistan ağzına ait kelimelerle hazırladığı yöresel kelimeler sözlüğü ile ‘Dilimizin Zenginlikleri projesinin Sözlük Tasarım Yarışması’nda il birincisi oldu.

Hazırladığı Elbistan’ca sözlükle birinci oldu
Hazırladığı Elbistan’ca sözlükle birinci oldu
+2
Haber albümü için resme tıklayın

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın başlattığı Dilimizin Zenginlikleri projesi çerçevesinde Sözlük Tasarım Yarışması düzenlendi. İlkokul, ortaokul ve lise kategorilerindeki yarışma, ülke genelindeki okullarda gerçekleştirildi. Elbistan Şehit Yusuf Kaya İlkokulu ve Ortaokulu, yarışmanın Elbistan ayağında ilçe birincisi oldu. Yarışmanın Kahramanmaraş ayağında Elbistan Şehit Yusuf Kaya Ortaokulu öğrencisi Emine Akar’ın hazırladığı ‘Elbistan Yöresel Kelimeler Sözlüğü’ il birincisi oldu. Elbistan ağzına ait olan ve unutulmaya yüz tutmuş kelimelerin yer aldığı sözlük, Türkiye finali için Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderilecek.

İl birincisi olarak özel bir başarıya imza atan ortaokul öğrencisi Emine Akar, “Elbistan yöresine ait olan ve büyüklerimizden duyduğumuz kelimelerle ilgili sözlük hazırlamak istedim. Artık pek kullanılmasa da Elbistan ağzına özgü bu sözcüklerin unutulmaması amacıyla sözlüğümü hazırladım. Önce ilçede sonra da Kahramanmaraş’ta birinci olmak beni çok sevindirdi. Bu sözlüğü oluşturmamda benden desteklerini esirgemeyen öğretmenime, mahallemdeki büyüklerime ve katkı sunanlara teşekkür ederim” dedi.

Projenin yürütücüsü olan Türkçe öğretmeni Furkan Aydoğan ise, “Öğrencimizin gayretli çalışmalarının sonucunda ortaya çıkan bu eserin önce Elbistan ardından Kahramanmaraş il birincisi olmasından dolayı okulumuz ve öğrencimiz adına oldukça mutlu olduk” ifadesinde bulundu.

Okul müdürü Mehmet Kutupoğlu da; “Unutulmaya yüz tutmuş Elbistan’a özgü kelimelerin yeniden hayat bulması ve ilgi çekmesi adına hazırladığımız bu eserde halk arasında konuşulan yöresel sözcüklere yer verildi. Bu sözcükler öğrencimiz Emine Akar tarafından saha taraması yapılarak Akbayır halkının da yardımıyla toplanmış ve elemelerden geçirilerek hazırlanan sözlüğe eklenmiştir. Hazırlanan sözlüğün sayfalarına ilgili kelimelerin resimleri öğrencimiz tarafından çizilmiştir. Uzun süren çalışmalar neticesinde gurur duyacağımız bir çalışma ortaya çıkmıştır. Hazırlanan sözlüğü çoğaltarak okul kütüphanesinde gelecek kuşaklara bir armağan olarak bırakacağız. Öğrencimizi ve öğretmenimizi tebrik ediyoruz” şeklinde konuştu.

Elbistan Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin de; kentin kültürü adına önemli bir çalışma ortaya konulduğunu hatırlatarak il birincisi olan Emine Akar ve öğretmeni Furkan Aydoğan ile eserin hazırlanmasında emek veren herkese teşekkür etti.

04 Oca 2024 - 16:37 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel