Plakada ‘karekod’ başladı, APP plaka takmanın cezası ağır olacak

Elbistan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cemil Şahin, yeni yıl itibariyle 'Karekodlu Plaka Sistemi'nin ülke genelinde olduğu gibi Elbistan’da da uygulamaya girdiğini bildirdi.

Plakada ‘karekod’ başladı, APP plaka takmanın cezası ağır olacak
Plakada ‘karekod’ başladı, APP plaka takmanın cezası ağır olacak
Haber albümü için resme tıklayın

 

Başkan Şahin, özellikle ‘karekodlu plaka’ alanların ‘APP’ olarak adlandırılan plastik plaka kullanması durumunda çok ağır cezalarla karşı karşıya kalacakları uyarısında bulundu.

 Motorlu taşıtlar için tescil işlemleri sonrasında verilen karekodlu yeni plakalar, araçlardaki yerini almaya başladı.

 Elbistan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cemil Şahin, 2 Ocak itibariyle uygulanmaya başlayan ‘Karekodlu Plaka Sistemi’ hakkında bilgi verdi.

Oda olarak yeni sistemle ilgili hazırlıkların tamamlandığını ve uygulamaya başladıklarını dile getiren Şahin, uygulama ile sahte plaka kullanımının önüne geçileceğini söyledi.

Başkan Şahin, “Plakanın seri numarası, nerede ve ne zaman üretildiğine ait bilgilerin elektronik ortamda kayıt altına alınmasını sağlayan karekodlu yeni plakalar, trafikteki araçların daha kolay takip edilmesini sağlayacak ve sahte plaka kullanımını önemli ölçüde azaltacak. Bu yenilik, trafik güvenliğine de önemli bir katkı sağlayacak.

Buradaki asıl amaç merdiven altı basımlar ve sahada görülen APP plakaların önüne geçmek için devletimiz bu işi daha disiplin altına alarak böyle bir sisteme başvurdu. Bizler de ülke genelindeki şoför odası olarak aynı anda 2 Ocak tarihinde tüm Türkiye’de Noterler birliği, Emniyet Müdürlüğü ve TüvTürk’ten gelen plakaların eşleştirilerek referans numarasını girerek basımına başladık” dedi.

Mevcut plakalarla ilgili herhangi bir değişiklik söz konusu olmadığını hatırlatan Elbistan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cemil Şahin, APP olarak adlandırılan plaka kullananlara da çağrı yaptı.

Karekodlu plaka alımından sonra APP plaka takılmasının çok ağır cezai müeyyidelerle karşılık bulacağının altını çizen Başkan Şahin, “Sadece yeni alım satımlarda, plaka kayıplarında veya TüvTürk’e giden ve ağır kusur olarak geçen plakalar değişiyor. Mevcuttaki ve standartlara uygun plakaların değiştirilmesi zorunlu değildir. Bizim burada tek amacımız korsan plakayı merdiven altı basımının önüne geçmek. Zaten 2 Ocak’tan itibaren karekodlu plaka alıp da APP ya da başka bir plaka kullanılması araç sahibi açısından çok büyük cezayla karşılık bulacak. Araç üzerinde karekodlu plaka olmazsa, sahte plakadan işlem görüp aracın trafikten men ediliyor. Araç sahiplerinin bu konuda daha dikkatli olmasını ve standart dışı plaka kullanmamaları yönünde bir kez daha uyarıyoruz” şeklinde konuştu.

 

04 Oca 2024 - 16:07 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel