Evlenme sayısına deprem etkisi: yüzde 100’den fazla düştü

Elbistan’da, asrın felaketinin gölgesinde geçen 2023’teki evlenme oranında bir önceki yıla göre yüzde 100’ün üzerinde düşüş yaşandı.

 

Elbistan, 6 Şubat’taki saat 13.24’te meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki depremle birlikte büyük yıkım yaşadı. 1000’den fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olan deprem; barınma imkanı bulamayan vatandaşları da adeta yaprak gibi Türkiye’nin dört bir yanına savurdu. Depremin ilk günlerinde geçici olarak ilçeden ayrılan insanların sayısının 50 binleri bulduğu ifade edildi. Şartların yavaş yavaş iyileşmesiyle birlikte geri dönüşler yaşansa da azımsanamayacak sayıdaki Elbistanlı da yaşamını başka şehirlerde devam ettirme kararı aldı.

İnsanlar, bir yandan yıkılan evlerini yeniden yapmanın ya da yaralarını sarmanın mücadelesini verirken; konteynerde yaşam diye bir kavramla tanıştı. Binlerce depremzede, 21 metrekarelik 4 duvardan oluşan konteynerde depremin getirdiği diğer zorluklara karşı direnmeye çalıştı.

Asrın felaketi, Elbistan’dan çok şeyi alıp götürürken insanların düğün-nişan gibi gelecek planlamalarını da ertelemelerine neden oldu. Bu durumun en bariz örneği evlenme sayılarında yaşandı. 2022 yılında 1533 çiftçin dünya evine girdiği Elbistan’da, depremle birlikte ciddi düşüş yaşandı. Elbistan Belediyesi Nikah Memurluğu’ndan alınan verilere göre, 2023 yılında nikah kıyılan çift sayısı 648’e düştü.

Gelinen noktada bir önceki yıla göre düşüş sayısı 885 olarak gerçekleşti. Böylece evlenme oranında yüzde 100’ün de üzerinde bir azalma yaşanmış oldu.

02 Oca 2024 - 16:26 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel