Başkan Şahin: “Esnafımıza verilen müjde yerine getirilmeli”

Elbistan Esnaflar ve Bakkallar Odası Başkanı Kemal Şahin, BAĞ-KUR’lu esnafların prim ödeme gün sayısının 9 binden 7 bin 200’e düşürüleceğine ilişkin verilen sözün yerine getirilmesi gerektiğini söyledi.

 

Prim günü farklılığının esnafların, erken emekli olması yönündeki en büyük sorunlardan biri olduğunu hatırlatan Şahin, “BAĞ-KUR’lu esnaf ve sanatkârların 9 bin olan prim günü sayısının 7 bin 200 güne düşürülerek eşitleme müjdesi binlerce esnaf ve sanatkarımızı sevindirmişti fakat henüz hayata geçirilmedi. Sosyal güvenlikteki norm birliği yani prim günü eşitleme müjdesi yeni yılda hayata geçirilmeli” dedi.

Sigorta primlerini düzenli ödeyen esnafa verilen desteğin oranında da artışa gidilmesi çağrısında bulunan Elbistan Esnaflar ve Bakkallar Odası Başkanı Kemal Şahin, “Bununla birlikte vergi dairesine kayıt olmuş fakat BAĞ-KUR’a kayıt olmamış esnafımız da emekli olabilmek için müjdeli haber bekliyor. Aynı zamanda staj mağdurlarının staj döneminin emekliliğe sayılması çok sayıda kişinin yüzünü güldürerek mesleki eğitimin prestijini artırır ve esnafın önemli sorunlarından ara eleman açığı kapanabilir. Öte yandan sigorta primlerini düzenli ödeyen esnafa verilen devlet desteğinin oranı yeni yılda artırılmalı. BAĞ-KUR emekli aylıklarına düzenleme yapılarak emekli esnafımız rahatlatılmalı” ifadelerini kullandı.

02 Oca 2024 - 16:17 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel