Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden otonom tabela

Elbistan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri geliştirdikleri otonom sistem ile nöbetçi eczane isimlerini ve adreslerini eczanelerin elektronik tabelalarına doğru ve güvenilir bir şekilde yansıtıyorlar.

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden otonom tabela
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan Eczacı Odası Temsilciliği ile Elbistan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi arasında imzalanan protokol kapsamında öğrenciler, otonom olarak çalışan elektronik nöbetçi eczane tabelası geliştirdiler.

Günümüzde, zaman insanlar için çok kıymetlidir. Özellikle hastalarımızın bir an önce ilaca ulaşması hayati önem taşıyor. Zaman kaybını önlemek için,  eczanelerde “Nöbetçi Eczane”  tabelaları kullanılıyor. Günümüzdeki eczanelerin kullandıkları tabelalar,  içinde bulunan çip sayesinde çeşitlere ve versiyonlara ayrılıyor. Çeşidine göre yükleme işlemi de farklı yöntemler ve programlar kullanılarak yapılıyor. Bu yükleme esnasında tabelaların farklı versiyonlara sahip olması ve kullanılan programların farklılığı yanlış yüklemelere ve özellikle deprem sonrası yaşanan adres değişikliklerinden dolayı eczane adreslerinin bulunmasında sıkıntı yaşanmaktaydı.

Elbistan Eczacı Odası Temsilciliği ile Elbistan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi arasında yapılan protokol ile öğrenciler, otonom olarak çalışan elektronik nöbetçi eczane tabelası geliştirdiler. Bu proje ile Türk Eczacılar Birliğinin resmi sayfasına otomatik bağlanarak, günün nöbetçi eczane isimleri ve adresleri eczanelerin elektronik tabelasına doğru ve güvenilir bir şekilde yansıtılmaya başladı. Proje sayesinde hasta ve hasta yakının zaman kaybı yaşaması ve mağdur olmasını önlemiş aynı zamanda da mesleki lisemizdeki öğrencilerinin bilgi ve deneyimlerinin geliştirilmesine katkı sağlanmış oldu.

31 Ara 2023 - 13:15 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel