Elbistan esnafına 516 milyon liralık ‘hayata dönüş’ desteği

Elbistan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Cuma General, 2023 yılında kooperatif kefaletiyle depremden etkilenen esnaflara toplam 516 milyon lira kredi desteği verildiğini söyledi.

 

Kullandırılan kredi miktarının, bir önceki yıla oranla 3 kat arttığını belirten General, “Depremzede esnafımızın hayata dönüşü ve yaralarını sarmanın gayretinde olduk” dedi.

Elbistan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Cuma General, 2023 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

6 Şubat’taki asrın felaketinin can ve mal kayıplarıyla birlikte Elbistan ekonomisini de derinden sarstığını hatırlatan General, “Binlerce işyeri yıkıldı ya da ağır hasar aldı. Elbistan ekonomisinin bel kemiği olan esnafımız aylarca kepenk açamadı. Birçok esnafımız da başka şehirlere gitmek zorunda kaldı. Ekonomide çarkların yeniden dönmesi amacıyla konteyner çarşılar kurulsa da ekonomideki taşların tam anlamıyla yerine oturmasını sağlayamadı.

Çarkların adeta kilitlendiği Elbistan’ımızda depremden etkilenen esnafımızın kepenklerini yeniden açması için ‘hayata dönüş’ olarak gördüğümüz kredi desteği sağlandı. Yine afet bölgesi olan Elbistan’ımızdaki işletmesi zarar gören esnaf ve sanatkarların kooperatifimiz kefaletiyle kullandıkları kredilerin taksitleri ertelendi” dedi.

6 Şubat’taki asrın felaketinin ardından ortaklarının ve esnafların yaralarını sarmak için deprem bölgesinde faaliyete başlayan ilk kooperatif olduklarını dile getiren Başkan General, “Elbistan’ın yeniden ayağa kalkması için üzerimize düşen görevin farkında olarak konteynerde çalışmalarımıza başladık. Çoğunluğu yeni kayıt olmak üzere 1000 esnaf ve ortağımıza can suyu niteliğindeki finansman temini için adeta gecemizi gündüzümüze kattık. Esnafımız ve ortaklarımızın kepenkleri kapalı kalmasın diye sunulan kredi ve taksit ertelemelerinden azami şekilde yararlanmaları için gayret gösterdik. Geldiğimiz noktada; 2023 yılı rekorlara imza attığımız bir dönem oldu. 1 yıllık dönemde yaklaşık 1000 esnaf ve sanatkar ortağımız, kooperatifimiz kefaletiyle 516 milyon liralık bir ekonomik döngü oluşturduk. Bu rakam, bir önceki yıl Elbistan’a aktarılan kredi miktarının 3 kat fazlası olarak gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

2024 yılının tüm esnaf ve sanatkarlar için hayırlar getirmesi dileğinde bulunan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Cuma General, “Acılar ve kayıplarla geçirdiğimiz 2023’ü geride bırakıyoruz. En büyük temennimiz, 2024’ün Elbistan’ımızın küllerinden doğduğu ve yaralarını sardığı bir yıl olmasıdır. Yeni yılda da esnaf ve sanatkar ortaklarımızın finansman ihtiyacının karşılanmasında çaldığı ilk kapı olmaya devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

 

30 Ara 2023 - 17:05 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel