Hz. Mevlana’nın anması için ilk defa Mevlevi ayini yapıldı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde (KSÜ) UNESCO tarafından 2023 yılının Mevlânâ Yılı ilan edilmesi münasebetiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğinde ve UNESCO’nun desteğiyle “Vuslatının 750. Yılında Hz. Mevlânâ ve Şeb-i Arûs” töreni düzenlendi.

Hz. Mevlana’nın anması için ilk defa Mevlevi ayini yapıldı
Hz. Mevlana’nın anması için ilk defa Mevlevi ayini yapıldı
+3
Haber albümü için resme tıklayın

 

KSÜ Yunus Emre Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu tarafından icra edilen Fahrettin Dede’nin Acem Aşîran Âyin-i Şerif ve Sema Töreni ile Kahramanmaraş’ta ilk defa bu şekilde bir Mevlevi ayini tertip edildi.

Programa, Tarım Orman ve Köyişleri Komisyon Başkanı Vahit Kirişçi, Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, Kahramanmaraş Milletvekili Ömer Oruç Bilal Debgici, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Murat Tiryaki, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım, il protokol üyeleri, KSÜ Personel ve öğrencileri ile vatandaşlar katıldı.

Program, Kirişçi’nin açılış konuşması ile başladı. Mevlânâ Celaleddin-i Rûmi’nin milletimizin en kıymetli değerlerinden biri olduğunu vurgulayan Kirişçi, “Vuslatının 750. Yılında Hz. Mevlânâ’nın böylesine anlamlı bir programla, âyin-i şerifle yâd edilmesine vesile oldukları için Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesine teşekkür ediyorum.” dedi.

Kirişçi konuşmasını geçtiğimiz günlerde bölücü terör örgütü PKK’nın saldırıları sonucu şehit düşen güvenlik güçlerimize ve 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden deprem şehitlerine rahmet dileyerek tamamladı.

KSÜ Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım da konuşmasında Hz. Mevlânâ’nın milletimizin hamurunu yoğuran önemli şahsiyetlerin başında geldiğini, bu şuurla 750. vuslat yılında tertip ettikleri programla Hz. Pîr’i yâd ettiklerini belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu tarafından Fahreddin Dede’nin Acem Aşîran Âyin-i Şerifi ve Sema Töreni icra edildi.

30 Ara 2023 - 16:54 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel