Kirişçi: “Konut teslimatı bir iki hafta sarkacak”

TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Vahit Kirişçi, Elbistan’daki deprem konutlarının tesliminde bir iki haftalık sarkma olacağını söyledi.

Kirişçi: “Konut teslimatı bir iki hafta sarkacak”
Kirişçi: “Konut teslimatı bir iki hafta sarkacak”
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Kirişçi, 2024 Mart ayında hak sahiplerine yeni evlerinin anahtarlarını vereceklerini belirterek, “Elbistan’da yeni bir şehir kuruluyor” dedi.

TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Vahit Kirişçi, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Mevlüt Kurt ve Ömer Oruç Bilal Debgici, Elbistan Kaymakamı Yunus Ataman, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Fırat Görgel ve AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Mehmet Bölükbaşı ile birlikte ilçeye bağlı Karaelbistan Mahallesi’nde depremzedeler için inşa edilen kalıcı konut projelerini yerinde inceledi.

Heyet, yüklenici firma yetkilileri ve TOKİ görevlilerinden konutlarda gelinen son aşama ve teslimata ilişkin bilgi aldı. Örnek daireyi de inceleyen heyet, çevre düzenlemeleri ve diğer altyapı çalışmalarını da yerinde gördü.

İnceleme sonrasında değerlendirme yapan TBMM Tarım ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Vahit Kirişçi, bölgede 3 bin 628 kalıcı konutun tamamlanma aşamasına geldiğine dikkat çekti.

Konutların bir kısmının aralık ayı sonu gibi planlanan teslimatının ertelendiğine değinen Kirişçi, “6 Şubat’tan sonra gerçekten alınan aksiyonla birlikte takdir edersiniz ihale süreçleri ve yer teslim gibi süreçler var. Bunların mart ayı gibi bittiğini düşünelim. 3 bin 628 konut Elbistan’ımızda 4 şantiyemizde hızla tamamlanma aşamasına gelmiş durumda. Şuan da bitmiş blokları görüyoruz. Çevre düzenlemeleriyle ilgili faaliyetler de sürüyor. Buradaki en önemli mesele bir yılı dahi bulmadan yani 2024 Mart’ın artık bu konutlardaki inşaat çalışmalarını tamamlamış olacağız ve hak sahiplerine teslim edeceğiz. Normalde bunların bir kısmı teslim edebiliriz diye bir açıklama yapılmıştı. Ama geldiğimiz noktada bir iki hafta sarkarak ondan sonra da peyderpey devam eder” ifadelerini kullandı.

TOKİ’nin konut yapma konusunda kendisini kanıtladığına işaret eden Kirişçi, “TOKİ, bu konuda kendini kanıtlamış bir kamu otoritesi. Depremde de yapmış olduğu binalar çizik bile görmedi. İnşallah konutların teslim edilmesiyle birlikte eğitim, sağlık, ibadethaneler ve sosyal donatılar kazandırılmış olacak. Burada yeni bir şehir kuruluyor. Kahramanmaraş’ımızın öncü ve örnek olmaya devam ediyor. Emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Yaklaşık 800 çalışan ve 4 şantiye de çok sağlıklı bir şekilde sürdürüyor. Bu konutların anahtarlarını insanlarımıza teslim edeceğiz” diye konuştu.

Konutların yapılamayacağına ilişkin paylaşım ve beyanlarla ilgili de hatırlatmada bulunan Kirişçi, “Yapamazlar, olmaz, bunlar konuşuyor ama gerçekliği yok diyenler bu 1 yılda buradaki konutların nasıl teslim edildiğini görürler. Cumhurbaşkanımıza ve diğer tüm kurumlarımıza emek ve alın teri döken herkese teşekkür ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

30 Ara 2023 - 13:46 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel