Ulu Cami ayağa kalkıyor, 10 şiddetinde depreme dayanacak

Elbistan’ın en önemli tarihi eserlerinden biri olan ve Mimar Sinan’a da ilham kaynağı olduğu belirtilen Ulu Cami’nin restorasyon ve güçlendirme çalışmaları başladı.

Ulu Cami ayağa kalkıyor, 10 şiddetinde depreme dayanacak
Ulu Cami ayağa kalkıyor, 10 şiddetinde depreme dayanacak
+2
Haber albümü için resme tıklayın

 

Minaresi, iç kısmı ve kubbesi, 6 Şubat’taki asrın felaketinde birlikte büyük hasar alan 700 yıllık cami, çalışmalar tamamlandığında 10 şiddetindeki depreme dayanacak.

Kentin en önemli dini ve kültür hazinelerinden biri olan 700 yıllık Ulu Cami, asrın felaketinde büyük oranda tahrip oldu. Tarihi caminin minaresi tamamen yıkılırken, kubbesi de zarar gördü. Büyük bölümü yıkılan minareden düşen taşlar, Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’in dedesi olan Dulkadiroğlu Beyliği’nin hükümdarı Alaüddevle Bozkurt Bey’in de kabrini tahrip etti.

Mimar Sinan’ın, henüz baş mimarlığa yükselmeden önce yeniçeri ocağındayken Elbistan’a bizzat gelerek kubbe yapısını incelediği ve çıraklık eserim dediği Şehzade Camii’nden itibaren bu tarzı uygulayıp daha da geliştirdiği rivayet edilen Ulu Cami’nin yeniden ayağa kalkması için Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce ihale düzenlenmişti.

Yüklenici firmanın personelleri, bakanlık görevlilerinin nezaretinde restorasyon ve güçlendirme çalışmalarına başladı.

Elbistan’ın simgelerinden biri olan Ulu Cami’nin restorasyon ve güçlendirme çalışmaları büyük titizlikle sürdürülüyor. Özellikle caminin bundan sonraki süreçte yaşanabilecek depremlere dayanabilmesi için kubbe ve payandalardaki taşlar tek tek sökülüyor. Numaralandırılan taşlar, taraklama adı verilen bir yöntem uygulanarak birbirleri ile daha iyi kenetlenmeleri sağlanıyor. Dış ve iç duvarda da zıvana uygulaması yapılarak taşların sağlamlığı arttırılıyor. İhtiyaç duyulan bölgelerde de kurşun kullanılıyor.

Minare ve camide eksik olan taşlar da aslına uygun olarak yeniden yerleştiriliyor. Kubbenin de orijinal haline getirilmesi için bütün özen gösteriliyor. Yığma taş şeklindeki caminin, statik yapısının da güçlendirilmesiyle birlikte 10 şiddetinde bir depreme dayanması amaçlanıyor.

Camideki restorasyon çalışmasının başlamasına sevinen vatandaşlar ise, “Şehrimizin simgesinin yeniden ayağa kalkmasına çok sevindik. İnşallah kısa süre içinde yeniden ibadete açarlar” dediler.

28 Ara 2023 - 17:54 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel