Elbistan Belediyesi’nden orta hasarlı binalar için son gün uyarısı

Elbistan Belediyesi orta hasarlı binalar için güçlendirme ruhsatı başvurularını 29 Aralık’ta sona ereceğini bildirdi.

İçişleri Bakanlığı’nın orta hasarlı yapılarını güçlendirmek isteyenler için genelge yayımladığı hatırlatılan duyuruda; orta hasarlı binasını güçlendirmek isteyen vatandaşlar, 29 Aralık 2023 tarihine kadar güçlendirme ruhsatı verme yetkisine sahip Elbistan Belediyesi’ne başvurmaları gerekiyor. İlk aşamada yazılı başvuru yeterli olacak ve başvuru esnasında bina askı kodu, tapu ve kimlik fotokopisi ibraz edilecek.

Elbistan Belediyesi, konutlarının güçlendirmeye elverişli olduğunu düşünen ve konutlarını güçlendirmek isteyen vatandaşların, 29 Aralık 2023 tarihine kadar kat maliklerinin beşte dördünün yazılı onayı ile başvuru yapmaları gerektiğini açıkladı

Bu tarihe kadar başvuru yapmayanlar ve onarım için yapı ruhsatı alamayanların konutları ise genelgenin birinci maddesi gereği ağır hasarlı konutlar gibi işlem görecek. Elbistan’da çok sayıda orta hasarlı binanın güçlendirilmesi amacıyla başvuru yapıldı. Henüz başvuruda bulunmayanlar ise 29 Aralık Cuma günü mesai bitimine kadar işlemlerini başlatabilecek.

Güçlendirmek için başvuru yapılan binaların ruhsat işlemleri 5 Nisan 2024 tarihine kadar tamamlanacak. Ruhsat aldığı halde 1 yıl içinde güçlendirme yapmayanların binaları ağır hasarlı gibi işlem görüp yıkılacak. Varsa AFAD hak sahiplikleri düşecek ve konut teslim edilmeyecek.

29 Aralık 2023 tarihinden itibaren orta hasardan yeni hak sahibi olacak olanlar da ağır hasarlı gibi işlem görecek.

28 Ara 2023 - 17:40 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel