Taşınacak, yıkılacak, köy garajı olacak derken şimdi de güçlendiriliyor

Elbistan’da, taşınacağı ve köy garajına dönüştürüleceği açıklanan ancak depremde hasar gördüğü için kullanılmayan şehirlerarası otobüs terminalinin güçlendirilmesi için düzenlenen ihale sonuçlandı.

 

Orhangazi Mahallesi’nde bulunan şehirlerarası otobüs terminalinin, kent dışına taşınması gündeme gelmişti. Elbistan Belediyesi’nin başlattığı girişimle, otogarda faaliyet gösteren firmaların kendi özel terminallerinden hizmetlerine devam edeceği açıklanmıştı. Otogar binasının da yenilenerek köy garajlarına dönüşmesi planlanıyordu.

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, otogardaki dönüşümle ilgili, “Özellikle köy garajlarımızın, kırsal mahallelerimizin tüm minibüs ve otobüs niteliği taşıyan küçük araçların tamamını Elbistan terminal binasına taşımayı hedefliyoruz. İnşallah Elbistan’da artık küçük otobüs ve minibüs garajlarını kaldırıp tüm garajlarımızı buraya taşıyacağız ve buradan şehir merkezimize ücretsiz hatlar vereceğiz. Şehirlerarası otobüs firmalarımız da, ulusal nitelikte çalışan firmalarımızı da çevre yolu bağlantılı lokasyonlara taşıyarak artık kent trafiğini rahatlatmayı hedefliyoruz” açıklamasını yapmıştı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ise, “Özellikle ilçemizdeki terminal alanının geliştirilmesi, yeni terminal alanının oluşturulması için Elbistan Belediyemizle bir çalışma yürütüyoruz. Projemizin detayları da inşallah önümüzdeki günlerde netleşmiş olacak. Bunun da müjdesini vereyim” demişti.

Bu açıklamalar sonrasında otogar binasıyla ilgili herhangi bir adım atılamadan 6 Şubat depremi yaşandı. Otogar binası depremde hasar aldı. Otobüs firmaları da geçici olarak binanın bitişiğindeki yapılara taşındı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Elbistan ve Göksun otogar binalarının güçlendirilmesi ve tadilatı için ihale düzenlemişti. İhaleye 3 firma teklif verdi. İhale sonucunda her iki otogarın güçlendirilmesi ve tadilatı için 13 milyon 301 bin lira bedelle sözleşme imzalandı.

Yüklenici firmanın, çalışmalarına 1 Nisan 2024’te başlaması ve 29 Haziran’da da tamamlaması planlanıyor.

28 Ara 2023 - 17:24 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel