30 bin haneyi aydınlatacak projede tarih değişikliği

Elbistan’da iki ayrı firma tarafından 338 milyon liralık yatırımla hayata geçirilecek toplam 31 MW kurulu güçteki güneş enerjisi santrali için düzenlenecek halkın katılımı toplantısı ertelendi.

 

Güneşlenme oranı bakımından Türkiye’nin en verimli noktalarından biri olan Elbistan’da, güneş enerjisine yatırım yapan firmaların sayısı her geçen gün artıyor. Son günlerde yatırımların peş peşe geldiği kentte GES projeleri Kalaycık Mahallesi’nde kümeleniyor. 2 firma daha yatırım için Kalaycık Mahallesi’ni seçti. 6 yıl önce başlayan GES yatırımlarının en büyüğü olan 2 projenin toplam maliyeti ise 338 milyon lira olarak açıklandı.

Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başlatılan projelerin ilki, 150 bin m²’lik alana kurulacak. 12 MW kurulu güçteki santralde 20 bin 874 panel yer alacak. Bu projenin yatırım maliyeti 127 milyon lira olacak.

İkinci proje de aynı bölgede 203 bin m²’lik bir alan üzerine yapılacak. Bu projede 33 bin 50 adet panel yer alacak. Santral 211 milyon liralık bütçeyle hayata geçirilecek. Bu santralin kurulu gücü ise 19 MW olacak.

Yaklaşık 30 bin hanenin enerji ihtiyacını karşılayacak projelerin ÇED süreci çerçevesinde 4 Ocak’ta halkın katılımı toplantısı düzenleneceği duyurulmuştu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, toplantının 18 Ocak’ta Kalaycık köy evinde düzenleneceğini duyurdu.

 

 

27 Ara 2023 - 16:46 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel