Hayalinin peşinde Şar Dağı’nı adım adım dolaşıp tohum saçıyor

Elbistanlı fabrika işçisi ve doğa aşığı Hamza Alperen, ‘dağlar çıplak kalmasın’ diyerek Şar Dağı’nı adım adım dolaşıp hem fidan dikiyor hem de ağaç tohumlarını toprakla buluşturuyor.

Hayalinin peşinde Şar Dağı’nı adım adım dolaşıp tohum saçıyor
Hayalinin peşinde Şar Dağı’nı adım adım dolaşıp tohum saçıyor
+7
Video için play'e tıklayın

Çocukluk hayalinin peşinden koştuğunu belirten Alperen, “Elbistan’a en güzel miras ağaç dikmek. Gücüm yettiğince bu hayalimi gerçekleştirmenin peşinde koşacağım” diye konuşuyor.

Kahramanmaraş’ta bir fabrikada çalışan 44 yaşındaki Hamza Alperen, çocukken kurduğu ‘Keşke Şar Dağı yemyeşil orman olsa’ hayalini gerçeğe dönüştürmek için kolları sıvadı. Memleketinin daha yeşil çehreye kavuşmasını isteyen Alperen, adeta kendisini doğaya adadı.

Temin ettiği fidanlar ve çeşitli türlerdeki ağaç tohumu dolu torbasıyla her fırsat bulduğunda Şar Dağı’nın yolunu tutan Hamza Alperen, “Bir senin çabanla bu iş olmaz’ sözlerine kulak tıkayıp, gelecek nesillere yemyeşil bir Elbistan bırakmak için çaba gösteriyor.

Şar Dağı’nda ayak basmadık yer bırakmayacağını belirten Alperen, “Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav), kıyametin kopma anında bile ağaç dikmeyi öğütlemiş bizlere. Ben de hem bu öğüdün izinden gidiyorum hem de memleketimin doğasına bir eser bırakıyorum” dedi.

Dağlarda, çam fidanlarının yanında doğadaki diğer canlılara ev sahipliği yapacak türleri de yetiştirmek istediğini anlatan doğa dostu Hamza Alperen, “Çocukluk hayalimi, bir iyilik hareketine dönüştürdüm. Çocukken Şar Dağı’na her bakışımda ‘ağaçsız ve çıplak hali’ beni çok üzerdi. ‘Şar Dağı’nı yemyeşil yapacağım’ dedim. Şimdi de bu hayalin peşinde dağda bir avuç toprak gördüğüm her yere fidan dikip tohum saçarak koşuyorum. Ben üzerime düşeni yapıyorum aslında. Ben, bir yol açtım. İnşallah başkaları da bu yolun yolcusu olur. El birliği ile Şar Dağı’nda griliğin yerine yeşilin bin bir tonunun olduğu ormanları görürüz. Tek başıma başaramam belki ama gücüm ve ömrüm yettiğince çocuklarıma torunlarıma en güzel mirası bırakmanın gayretinde olacağım” ifadelerini kullandı.

Hızlı büyüyen ve susuzluğa dayanıklı türlerin tohumlarını toprakla buluşturmaya özen gösterdiğinin altını çizen Alperen, “Genelde topraklarımıza çam fidanı dikiliyor. Elbette her bir fidan önemli ama büyümesi için çok zaman isteyen bir tür. En hızlı büyüyen, su istemeyen hangi türleri Şar Dağı’nda yetiştirebiliriz diye bir araştırma yaptım. Araştırmam sonucunda hızlı bir şekilde büyüyen, çoğalan ağaç türleri arasında sumak ağacı ve böğürtlen gibi türlerin olduğunu öğrendim. Hayalimi gerçekleştirmeye de bu türlerle başladım. Böğürtlen, sumak ağacı, meşe ağacı, pelit, kuşburnu ve hatmi çiçeği gibi birçok türün tohumunu dağın dört bir yanında toprakla buluşturdum” şeklinde konuştu.

Çalışmaya devam edeceğinin altını çizen Hamza Alperen, “Geleceğe nefes olsun hayırlı olsun. İnşallah gölgesinde insanların huzur bulduğu dallarında kuşların cıvıldadığı bir Şar Dağı’na kavuşur Elbistan’ımız. Şar Dağı’nın yeşil örtüye bürünmesi sadece benim değil hemen hemen her Elbistanlının hayali aslında. Ağaç dikmeyi ibadet gibi görürsek bu hikayeyi gerçeğe dönüştürebiliriz. Böylece gelecek nesillerimize yeni bir yaşam bırakmış oluruz. Bunu çocuklarımıza ve torunlarımıza borçluyuz” cümleleri ile sözlerini tamamladı.

23 Ara 2023 - 15:46 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel