Dünya Şehit Çocukları Günü’nde Filistin’de ölen çocukları yâd ettiler

Elbistan’da, çok sayıda dernek ve sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu platformun Dünya Şehit Çocuklar Günü dolayısıyla düzenlediği programda Filistin’de ölen çocuklar dualarla yâd edilirken İsrail’in saldırıları ise kınandı.

Dünya Şehit Çocukları Günü’nde Filistin’de ölen çocukları yâd ettiler
Dünya Şehit Çocukları Günü’nde Filistin’de ölen çocukları yâd ettiler
+6
Haber albümü için resme tıklayın

Türk ve Filistin bayrakları taşıyan Elbistanlı çocuklar da; İsrail’in katlettiği akranları için kaleme aldıkları duygu dolu mektupları okudu.

İsrail’in, Gazze’deki katliamında 20 binden fazla sivil hayatını kaybetti. Elbistan’da, İsrail’in saldırılarına tepki göstermek ve Filistin halkına yardım eli uzatmak amacıyla çok sayıda dernek ve vakfın katılımıyla bir platform oluşturuldu.

Platform üyeleri, Dünya Şehit Çocuklar Günü çerçevesinde anlamlı bir programa imza attı. Çarşı Atik Cami avlusundaki programda platform sözcüsü Fatih Özcan bir konuşma yaptı.

İsrail’in, Filistin’de yıllardır sistematik şekilde katliamlar yaptığını dile getiren Özcan, “Yaklaşık bir asrı bulan bir süredir Filistin'i işgal eden siyonist İsrail rejimi, o topraklarda sistematik bir şekilde katliamlar yapmakta, dünyanın en teknolojik silah ve bombalarıyla, gazlarla, kimyasallarla, 75 gündür insanlık kıyımı yapmaktadır. Siyonist İsrailli çapulcuların son zamanlarda Gazze’ye yönelik gerçekleştirdiği saldırıları ve bilhassa çocuk hakları ihlallerini derin bir endişe ve üzüntü ile takip ediyoruz. Bu olaylar karşısında sessiz kalmak, insanlık değerlerine ve vicdanımıza ihanet etmek anlamına gelir. Bu nedenle, Filistinli çocukların maruz kaldığı acıları ve zorlukları kınamak ve uluslararası topluluğa bu olaylara müdahale etme çağrısını yapmak istiyoruz” dedi.

Gazze şeridinde binlerce masum çocuğun öldürüldüğünü hatırlatan Özcan, şöyle devam etti:

“İsrail’in Filistin topraklarına yönelik saldırıları, çocukların yaşamlarını tehdit etmekte ve temel insan haklarını ihlal eden şiddet eylemlerini içermektedir. Özellikle Gazze şeridinde gerçekleşen bombardımanlar, birçok masum çocuğun şehit edilmesine ve yaralanmasına neden olmuştur. Bu saldırılar, uluslararası hukuka ve Çocuk Hakları Evrensel Beyannamesine aykırıdır.

 Elbistan sivil toplum kuruluşları olarak, Elbistanlılar olarak, bir insan olarak barış, adalet ve çocuk haklarına olan bağlılığımızı yinelemek ve buradan tüm dünyaya haykırmak istiyoruz. Filistin’deki kardeşlerimizin acılarını üzüntüyle paylaşıyoruz. İsrail’in Filistinli çocuklara yönelik şiddeti ve savaş suçunu lanetliyoruz.  Aynı zamanda bölgede kalıcı barış ve istikrarın tesis edilmesi için uluslararası otoritelerin daha fazla çaba göstermesi gerektiğine inanıyoruz.”

Filistin’deki zulme karşı durmaya devam edeceklerini vurgulayan Özcan, “23 Aralık Dünya Şehit Çocuklar Günü. Bütün Filistinli çocuklar ve şehit çocuklar, ruhumuzun ruhudur.

“Filistinli kardeşlerim, özür dileriz. Çocukluğunuz sizden alındığı için özür dileriz. Size reva görülen bu zulmü durduramadığımız için çok üzgünüz. Dünya sizi hayal kırıklığına uğrattığı için çok üzgünüz. Acınız acımızdır. Bizim de aynı yaşta çocuklarımız kardeşlerimiz var ama artık bizim de yüreklerimiz kaldırmıyor; siz mazlum, siz soğukta, siz evleri virane olmuş, siz aç ve perişan, siz Hasbünallah ve ni’mel vekil diyerek can verirken kaldıramıyoruz bu acıyı. Yapabileceğimiz tek şey söz vermek. Size söz veriyoruz dualarımızda olacaksınız. Söz veriyoruz sizin için ayağa kalkacağız. Söz veriyoruz sizin için sesimizi yükselteceğiz. Söz veriyoruz sizden vazgeçmeyeceğiz. Söz veriyoruz özgür olacaksınız. Ve o zamana kadar vazgeçmeyeceğiz, güçlü olacağız. Sevgili Filistinli kardeşlerim, size selam olsun.“

Bu vesileyle bu akşam, Irak’ın kuzeyinde, Pençe kilit operasyonlarında şehit olan, Hakkari Dağ Komando Birliğinde görevli kahraman Mehmetçiklerimize Allah’tan rahmet, acılı ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyor, saldırıda yaralanan Mehmetçiklerimize acil şifalar diliyoruz. Bölücü terör örgütü PKK’yı ve destekçilerini bir kez daha lanetliyoruz. 

Yaşasın Filistin, yaşasın İslam, yaşasın insanlık, yaşasın özgürlük ve adalet, yaşasın zalimler için cehennem” sözleri ile açıklamasını tamamladı.

Daha sonra söz sırası çocuklara geldi. Elbistanlı çocuklar, duygu dolu mektup ve sözlerle Filistinli akranlarına destek mesajı verdi.

Program, dua ile sona erdi.

 

23 Ara 2023 - 15:37 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel