Elbistanlı büyük tarihçi Yinanç, vefat yıldönümünde panelle anıldı

Elbistanlı büyük tarihçi Ord. Prof. Mükrimin Halil Yinanç'ın vefatının 62. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen panelle anıldı.

Elbistanlı büyük tarihçi Yinanç, vefat yıldönümünde panelle anıldı
Elbistanlı büyük tarihçi Yinanç, vefat yıldönümünde panelle anıldı
+5
Haber albümü için resme tıklayın

 

Selçuklu tarihi üzerine olan çalışmalarıyla bilinen, Türk Tarih Kurumu’nun kurucularından Ord. Prof. Mükrimin Halil Yinanç, vefatının 62’inci yılında düzenlenen panel ile anıldı.

İstanbul Elbistanlılar Derneği tarafından organize edilen ve ELMÜHAY Vakfı, Kahramanmaraş Dernekler Federasyonu ve Elbistan Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından desteklenen “Elbistanlı Büyük Tarihçi Ord. Prof. Mükrimin Halil Yinanç” paneline Ankara Hacı Bayramı Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Tarih Anabilim dalı hocası Prof. Dr. İlyas Gökhan, araştırmacı-yazar Ömer Hakan Özalp ve tarihçi-yazar Orhan Saydam konuşmacı olarak katıldı.

Elbistan Milli Eğitim Müdürlüğü Misakı Milli Konferans Salonu'nda düzenlenen panel, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okuması ile başladı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından kürsüye davet edilen İstanbul Elbistanlılar Derneği Başkanı Latif Erdoğan, Kahramanmaraş Dernekler Federasyonu Başkanı Uğur Yinanç, ELMÜHAY Vakfı Başkanı Tacettin Yinanç, Elbistan Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin ve Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz yaptıkları konuşmalarda Elbistanlı Türk tarihçisi Mükrimin Halil Yinanç’ın hayatı ve tarihe kazandırdıkları hakkında bilgi verdiler.

Protokol konuşmalarının ardından Ankara Hacı Bayramı Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Tarih Anabilim dalı hocası Prof. Dr. İlyas Gökhan, araştırmacı-yazar Ömer Hakan Özalp ve tarihçi-yazar Orhan Saydam panelde Elbistanlı büyük tarihçi Ord. Prof. Mükrimin Halil Yinanç'ın hayatı ve ilmi çalışmalarını anlattılar.

Panelin ardından katılımcılara plaket takdim edildi.

 

23 Ara 2023 - 15:35 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel