Bakan Tunç’tan yeni cezaevi ve personellerle ilgili açıklama

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Elbistan’a 1802 kişi kapasiteli L tipi cezaevi kampüsü yapılacağını ve 2024 yılı yatırım programına teklif edildiğini söyledi.

Bakan Tunç’tan yeni cezaevi ve personellerle ilgili açıklama
Video için play'e tıklayın

 

Bakan Tunç, yıkılan Elbistan E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda görev yapan personellere de isteğe bağlı olarak tayin hakkı tanındığını dile getirdi.

Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Vahit Kirişçi ile AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Mevlüt Kurt, Ömer Oruç Bilal Debgici ve Mehmet Şahin, Elbistan’a yapılması planlanan cezaevi kampüsü ve personelin durumuyla ilgili olarak Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’la görüş alışverişinde bulundu.

Ziyarette değerlendirme yapan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Elbistan’da yıkılan E tipi cezaevinin 3 katı kapasiteye sahip açık-kapalı şeklinde L tipi cezaevi inşa edileceğini vurguladı.

Yeni cezaevi kampüsünün 1322 kişilik L tipi kapalı ve 480 kişilik de açık şeklinde projelendirildiğinin bilgisini veren Bakan Tunç, arsa noktasında da problem yaşanmadığını hatırlattı.

Bakan Tunç, şöyle konuştu:

“Özellikle Kahramanmaraş'ımızın depremde ağır hasar görmesi ve sonrasında inşaat süreciyle ilgili yoğun bir çalışma içerisindesiniz. Adalet Bakanlığı olarak da bizler sizlerle başından beri yaptığımız neticesinde Kahramanmaraş merkez ve ilçelerle ilgili önemli çalışmaları birlikte yürütmeye devam ediyoruz. Tabii Elbistan'daki 700 kişilik cezaevimizin yıkılması sonrası bir problem oluşmuştu. Ondan sonra yaptığımız çalışmalarda Elbistan 700 kişi kapasiteli E tipi cezaevimizin yerine 1322 kişi kapasiteli L Tipi 480 kişilik açık cezaevi olmak 1802 kapasiteli yeni bir cezaevini yatırım programına teklif ettik. Arsa problemimiz yok, bu noktada arsa konusunda sayın bakanımız Vahit Kirişçi bakanımız, çok değerli milletvekillerimiz gayret gösterdiler ve Elbistan'ımıza yeni bir cezaevi hatta eski cezaevinin neredeyse üç katı büyüklüğünde ve cezaevinin kazandırılması noktasında bir kampüs kazandırılması noktasında ben destekleriniz için öncelikle teşekkür ediyorum.”

Yıkılan cezaevinde görevli 190 personelin atama konusuna da değinen Bakan Tunç, “Tabii orada çalışan 190 bizim memurumuz personelimiz vardı, bunların başka cezaevlerine nakliyle ilgili problemin çözülmesi noktasında dile getirmiştiniz. Tabii biz bu 190 kardeşimizin, arkadaşımızın, personelimizin, mağdur olmamızın kesinlikle istemeyiz. Elbistan'dan ayrılmak istemeyenler için çünkü deprem felaketine maruz kaldılar. Konteynerlerde yaşayan personel de var. Bu anlamda sadece istekli olanlar tercih yapsın diye bir yazı gönderildi. Onun dışındakiler Elbistan'da yine istihdam edilecek ve yeni yapılan cezaevinden sonra da oraya yeni personeller inşallah alarak Elbistan'ımızın bu konudaki mağduriyetini de inşallah gidermiş olacağız. Tekrar Kahramanmaraş'ımıza, tüm ilçelerine, Elbistan’ımıza geçmiş olsun diliyorum. İnşallah, depremin yaralarını süratle sararak şehirlerimizi yeniden inşallah ayağa kaldıracağız. Yeniden eski cıvıl cıvıl günlerine dönecek inşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde” ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Ekinözü ilçesine yapılacak cezaevi için de etüt proje hazırlığını 2024 yatırım programına teklif edildiğini belirterek konuşmasını tamamladı.

Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Vahit Kirişçi de, çabaları ve desteklerinden dolayı Bakan Tunç’a teşekkür etti.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mevlüt Kurt ise, personellerin tayin konusuna atıfta bulunarak, “19’unda bir yazı gönderildi Başsavcılığımıza oradaki çalışanlarla ilgili sizin de gibi Elbistan'daki kardeşlerimizin bununla ilgili bir tedirginliği, bir sıkıntıları olmuştu. Bunu tamamen biz oradaki arkadaşlarımız dışarıya gitmek isteyen arkadaşlarımızın tercihi noktasında olabileceğini gitmek istemeyenlerin dile getirdiniz. Hem bu açıklamalarınızdan dolayı hem de cezaevinizle ilgili bir an önce yapılması hususundaki desteklerinizden dolayı ben de hem Kahramanmaraş'ımızın, Elbistan’ımızın bütün ilçelerimizin adına çok teşekkür ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

 

22 Ara 2023 - 16:49 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel