Karatutlu’dan ‘Eşya ve mal kayıpları için ödeme yapılacak mı?’ sorusu

DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili İrfan Karatutlu, afetzedelere ev ve işyerlerindeki deprem hasarından kaynaklı eşya ve mal kayıpları için alınan başvuruların akıbetini sordu.

Büyütmek için resme tıklayın

 

Karatutlu, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda söz alarak Bakan Mehmet Şimşek’e deprem bölgeleri ve depremzedelerin içinde bulunduğu duruma ilişkin 3 soru yöneltti.

DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili İrfan Karatutlu, ilk olarak, 6 Şubat’taki asrın felaketi sonrasında mal ve eşya kayıpları için yapılan çalışmayı gündeme taşıdı.

Afetzedelere, bu kalemde herhangi bir ödeme yapılıp yapılmayacağını soran Karatutlu, “Deprem illerinde depremden hemen sonra ev ve işyerlerindeki kayıplar için Hazine ve Maliye Bakanlığınca liste alınmıştı. Bunların akıbeti ne oldu. Vatandaşlara mal ve eşya kayıpları için herhangi bir ödeme yapmayı düşünüyor musunuz?” dedi.

Depremzedelerin borçlarının ertelenmesinin gerekliliğine de değinen Karatutlu, “İşçi, memur, çiftçi, esnafın kredileri, doğalgaz elektrik ödemelerinde sıkıntı yaşanıyor. Bununla ilgili 2 yıl erteleme düşünüyor musunuz?

2024 yılında depremde evleri yıkılan hak sahiplerine vereceğiniz 750 bin lira hibe ve 750 bin lira kredinin miktarını arttırmayı düşünüyor musunuz?” sorularına cevap aradı.

 

 

21 Ara 2023 - 16:34 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel