Aday adayı Yıldırım, “Mazlumun, mağdurun ve garip gurabanın umudu olacağız”

AK Parti Elbistan Belediye Başkan aday adayı Hacı Aslan Yıldırım, kendisine adaylık tevdi edilmesi halinde sosyal belediyeciliği ön plana çıkararak mazlumun, mağdurun, garip ve gurabanın 23 yıldır olduğu gibi tutan eli olacaklarını söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

 

Görev süreci içinde sosyal belediyeciliğin hep ön planda olacağını ifade eden Yıldırım, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Belediyeler vatandaşlarının temel de üç sorununa çözüm bulmak durumundadır. Birincisi; toplumun işleyiş ve yapıdan kaynaklı, ciddi boyutlarda olan işsizlik, yoksulluk gibi sorunlar, ikincisi; belediyenin sınırları çerçevesinde oluşan afetlerden mağdur olan kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak, üçüncüsü ise; çevresel şartlardan temelde kötü etkilenen yaşlılar, engelliler ve çocukların ihtiyaçlarını karşılamaktır. Belediyelerin bugün yaptığı sosyal belediyecilik faaliyetleri bu üç kaynaktan gelmektedir. Tabii ki bu ihtiyaçların giderilmesinin yanında eğitim faaliyetleri ile sosyal ve kültürel etkinlikler de sosyal belediyecilik çatısı altında değerlendirilmektedir.”

Yıldırım, belediye başkanı olması durumunda gerçekleştirmeyi hedeflediği projelerini 16 başlıkta sıraladı.

Toplumun tüm kesimlerine hitap eden projelerini anlatan Yıldırım, “Kimsesizlerin, evsizlerin, sokak çocuklarının ve muhtaç kadınların barınma ihtiyaçlarını karşılamak. Öksüzlere çocuk yuvaları ve kreşler yapmak. Yaşlılara huzurevi imkanlarını genişletmek. Hasta yakınları için hastane yakınlarına misafirhane sağlamak.-Kültür, sanat ve spor tesisleri açmak. Tiyatro, sinema ve kütüphane gibi kültür merkezleri oluşturmak. Fakir, muhtaç ve yaşam mücadelesi veren kesimlere aşevleri ve imarethaneler açmak. Engelliler için ulaşım, eğitim ve sosyo-kültürel ortamlarda kolaylık sağlayıcı tedbirler almak. Beceri ve meslek edindirme kursları açmak. Park, bahçe ve piknik alanlarını arttırmak. Doğal dengeyi koruyan ve çevresel şartları düzenlenmiş, ucuz konut alanları sağlamak. İş kuracak kadın ve gençler için rehberlik yapmak, makine ve ekipman sağlamak. Tanzim satış mağazaları ve ekmek fabrikalarının sayısını ve kapasitelerini artırmak. 14-Gıda, kömür, kırtasiye, yardımı yapmak. Toplumsal gruplar, sivil toplum kuruluşları ve kitle örgütlerine rehberlik etmek, onlarla yardımlaşma ve dayanışmayı geliştirmek. Gençlerin engellilerin ve kadınların sosyalleşmesini sağlayacak merkezler açmak önceliğimiz olacak” dedi.

Hem belediyenin kaynak açığını kapatacak hem de yoksul kesimin ihtiyaçlarını karşılayacak projelere ön planda tutacaklarını belirten aday adayı Hacı Aslan Yıldırım, “Sonuç olarak kaynaklar yetersizdir fakat ne yazık ki şehrimizde yapılan sosyal belediyecilik faaliyetlerinde gördüğümüz gelir getirici, kendi kaynağını oluşturan projelerin yetersizliğidir. Hem belediyenin kaynak açığını kapatacak hem de yoksul kesimin ihtiyaçlarını karşılayacak projeler planlanmalıdır. Yoksulsuz şehirler hepimizin idealidir. Fakat bunu başarabilmenin tek yolu ayni ve nakdi yardımlar değildir. Kişilerin mesleki eğitim alıp iş sahibi olmaları, yardımlaşmanın desteklenmesi, dezavantajlı kesimlere yardım edilmesi, kişilerin sosyal, kültürel, psikolojik gelişimlerinin desteklenmesi, en başta tabi ki insana ama aynı zamanda çevreye, hayvanlara duyarlı kişilerin yetişmesi için çaba gösterilmelidir. Yoksulsuz bir şehir istiyorsak eğer belediye olarak bizim için hepsi ayrı ayrı kaçınılmaz olmalıdır” ifadelerini kullandı.

 

 

21 Ara 2023 - 16:10 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel