Elbistan’da trafik ışıkları ‘Gazze’ için yanacak

Elbistan’daki trafik ışıkları, katliam ve soykırıma tepki olarak ‘İsrail’e dur de’ ve Filistin halkına da destek amacıyla ‘’Özgür Gazze’ şeklinde yanacak.

Elbistan’da trafik ışıkları ‘Gazze’ için yanacak
Elbistan’da trafik ışıkları ‘Gazze’ için yanacak
+3
Haber albümü için resme tıklayın

 

İsrail’in, 7 Ekim’den bu yana acımasızca sürdürdüğü saldırı ve bombardıman sonucu Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısı çoğunluğu çocuk olmak üzere 19 bini geçti. Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinde İsrail’in bu zulmüne yönelik olarak tepkiler sürüyor. Elbistan’da da başta İsrail menşeli ürünlerin boykotuyla birlikte Filistin halkının yaralarına merhem olmayı amaçlayan yardım çalışmaları da düzenleniyor.

İsrail’in masumları katletmesine tepki gösteren kurumların başında ise Elbistan Belediyesi geldi. Belediyeye ait sosyal tesislerde İsrail menşeli ürünlerin satışını durduran Elbistan Belediyesi, personellerin maaş ödemeleri için de TROY Kart’a geçileceğini duyurmuştu.

Elbistan Belediyesi, bu yöndeki çaba ve çalışmalarına farklı bir boyut kattı. Pandemi döneminde de benzer bir uygulamaya imza atan Elbistan Belediyesi, bu kez trafik ışıklarını Gazze halkı ile dayanışma için kullandı.

İlçe merkezindeki ana arterlerdeki trafik ışıklarının ‘kırmızı’ lambasına İsrail’in zulmüne dikkat çekmek amacıyla ‘İsrail’e dur de’ yazıldı. Yeşil lambaya ise, ‘Özgür Gazze’ yazılarak zor günlerden geçen Filistin halkına destek mesajı verildi.

Konuyla ilgili olarak değerlendirme yapan Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, kalplerinin Filistin halkı ile birlikte attığını söyledi.

İsrail’in yaklaşık 2,5 aydır saldırdığı Gazze’de 53 bin ton bomba kullanarak soykırım gerçekleştirdiğini belirten Gürbüz, “Dünyanın gözü önünde yaklaşık 20 bin masumu katleden ve eşi benzeri görülmemiş bir insanlık suçu işleyen İsrail’in yaptığı zulme, işlediği soykırıma sessiz kalmamız mümkün değil. İsrail’in, tüm dünyanın gözü önünde hastaneleri bombalayarak, kadınların ve çocukların kanlarını dökmesinin hiçbir haklı sebebi olamaz. Gazzeli mazlumların arşıalayı titreten feryatları yüreklerimizi dağlarken İsrail’in 'zulm ile abad olanın ahiri berbad olur' gerçeği ile yüzleşecekleri günün geleceğini de biliyoruz. Çoğu çocuk ve kadın, 19 binden fazla masumun şehit edildiği, 1 milyondan fazla insanın evinden yuvasından edildiği bu vahşetin faillerini ve destekçilerini insanlığın vicdanına havale ediyoruz” dedi.

Trafik ışıklarındaki mesajın anlamının sembolik olduğu kadar önemli olduğuna işaret eden Başkan Gürbüz, “İlçemizdeki trafik ışıklarında bir düzenleme yaptık. Gazze’deki mazlumlara mesaj verirken İsrail’in zulmüne karşı da safımız belli olsun istedik” ifadelerini kullandı.

19 Ara 2023 - 15:08 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel