Çelik’ten yeni kent ekonomisi vizyonu: ‘Elbistan Dönüşüm Stratejisi’

AK Parti Elbistan Belediye Başkan aday adayı Ramazan Çelik, depremden sonraki süreçte kentin değerlerini dönüştürürken ekonomi ve sanayi hamleleriyle de şehre yeni bir kimlik kazandıracaklarını söyledi.

 

Çelik, Elbistan’da gerçek anlamda değişim ve dönüşümün sağlanması için kent ekonomisinin can damarı konumundaki cadde ve sokaklarda ticari hayatın canlandırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Organize Sanayi Bölgesi’nin de; hem mikro hem de makroekonomi modellemesi için önemine değinen Çelik, “Elbistan’da ticari yaşamın geleceği için kent modelleri ve stratejilerimiz hazır” dedi.

AK Parti Elbistan Belediye Başkan aday adayı Ramazan Çelik, deprem sonrasında Elbistan’daki kentleşme sürecine ilişkin fikir ve projelerini anlattı.

Elbistan’ın yeniden inşasının sadece konut dönüşümü şeklinde görmediklerini belirten Çelik, ekonomik ve ticari yaşamla bütünleşmiş bir kent ölçeğinde vizyon, tasarım ve yönetim rehberi hazırladıklarını söyledi.

Depremin ticari hayatta açtığı yaraların sarılmasının önemine değinen Çelik, “Bunu yaparken de şehrin sosyal ve mekânsal dokusunu bozmadan; kent kimliği çerçevesinde kapsayıcı bir planlamaya ihtiyaç olduğunun bilincindeyiz. ‘Sevdamız Elbistan’ diyerek çıktığımız bu yolda şehrül eminlik payesini aldığımız takdirde kentimizde modern fikirler ışığında, kimliğimizi yansıtan bir ticari yaşam merkezi oluşturacağız. Her bir esnafımızın hakkını hukukunu gözeterek ticaretimizin çıkmaz sokaklara hapsolmasının önüne geçeceğiz.

Bu planlamayı da sadece fiziksel mekanlar olarak görmeyeceğiz. Estetik, çevresel ve geçmişimizin izlerinden kopmadan hayata geçireceğimiz projeler, ticari yaşamın gelişmesinde itici güç olacak. Kentimizin geleceğini kurgulamak için depremi fırsata dönüştürmemiz gerektiğinin bilincindeyiz. Tarifsiz acılar yaşasak da bu bize şehrimizde değişimin de fitilinin ateşlenmesine önayak olacak. Katılımcı, ortak aklı önemseyen bir projeksiyonla eylem planımızı Elbistan’ımıza yansıtacağız” ifadelerini kullandı.

Kent ekonomisini, organize sanayi bölgesiyle entegre etmek istediklerine vurgu yapan Çelik, “Sanayileşmeyi bütüncül bir yaklaşımla ele almak zorundayız. Elbistan Organize Sanayi Bölgesi, kentimizin değişim yönünü belirleyecek en önemli parametredir. Yıllardır sağlanamayan küçük sanayi- organize sanayi entegrasyonu için ayrı bir başlık açacağız. Bir yandan istihdam odaklı yatırımlar için çaba gösterirken diğer yandan da küçük esnafımızı organizenin tamamlayıcı unsuru olmasına odaklanacağız. Organize sanayi bölgemizin hemen yanı başındaki 280 dönümlük sanayi alanını da bu yaklaşımla değerlendireceğiz.

Elbistan Dönüşüm Stratejisi adını verdiğimiz bu vizyonla, kentimizin göç veren değil göç alan bir şehir haline geldiğine hep beraber şahitlik edeceğiz. Elbistan’ı, afet sonrasında Anka kuşu gibi küllerinden doğan ve Türkiye Yüzyılının örnek bir şehri olması için azmimiz ve birikimimizle göreve hazırız” şeklinde konuştu.

19 Ara 2023 - 12:36 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel