Türk Ocakları'ndan Filistin konferansı

Türk Ocakları Kahramanmaraş Şubesi "Arzı Mev'ud ve Güncel Yönleriyle Filistin-İsrail Savaşı" konulu bir konferans gerçekleştirdi.

Türk Ocakları'ndan Filistin konferansı
Haber albümü için resme tıklayın

 

Necip Fazıl Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen konferansı, Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi İslâm Tarihi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuh Arslantaş sundu.

Konferansa, Şube Başkanı Avukat Kemal Yavuz'un takdim konuşmasıyla başlandı.

Daha sonra mikrofona gelen Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi İslâm Tarihi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuh Arslantaş, “Hamas direnişçilerinin 16 yıldır sıkı abluka altında bulunan Gazze Şeridi'nden İsrail'e başlattığı "Aksa Tufanı" saldırısından sonra ikinci ayını dolduran savaşta İsrail insanlık adına utanç verici eylemlerini örtbas etmeye çalışıyor. Bunlara gerekçe üreterek yaptığı katliamları meşrulaştırmaya çalışılmasının en kötüsü ise, İsrailli yöneticilerin tarihte kendilerinin yaşadığı zulümlerin daha beterini Gazze’deki masum sivil halka, kadınlara ve çocuklara yaşatmasıdır” dedi.

Savaşta öldürülenlerin kahir ekseriyetinin kadınlar ve çocuklar gibi masum insanlar olduğuna dikkat çeken Arslantaş, İsrail’in Filistin’le yaptığı son savaş sürecinde dini argümanlara sıkça vurgu yaptığını belirterek İsrailli politikacıların işgali dini metinlere dayanarak meşrulaştırmaya çalıştıklarını, gerek İsrailli politikacıların gerekse radikal dincilerin, savaş sürecinde tarihi ve dini olay ve metinlere sıkça yaptıkları atıflara dair örnekler de verdi.

Evanjelist Siyonistlerin İsrail’e verdikleri desteğin bölgeyi kana buladığını söyleyen Prof. Arslantaş, bu Hıristiyan Siyonistlerin, sözde "İsa-Mesih’in gelişini hızlandırmak için" Mescid-i Aksa’nın yıkılarak Yahudi Mabedi’nin yapılmasını İsrailli radikal dinciler ve aşırı sağcılar eliyle gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirterek bunun gerçekleştirilme ihtimalini de Kur’an ve Tevrat’tan verdiği örneklerle açıkladı.

İlginin yüksek olduğu, iki saatten fazla süren konferans katılımcıların soruları ve verilen cevaplarıyla devam etti.

Program sonunda konuşmacıya Ocak Hars Heyeti Başkanı tarihçi Prof. İbrahim Solak tarafından "Kahramanmaraş Kalesi'nde bayrak tutan bozkurt" hediye edildi.

18 Ara 2023 - 17:03 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel