Depremzede hayvan yetiştiricilerine kışlık ahır-ağıl çadırı hibesi

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, depremden etkilenen küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiricilerine kışlık ahır-ağıl çadırı hibesi için başvuruların alınmaya başladığını duyurdu.

 

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, depremzede üreticilere bakanlığın desteklerinin ulaştırılmaya devam ettiğini söyledi.

6 Şubat’taki asrın felaketi sonrasında ahır ya da ağılları zarar gören hayvan yetiştiricilerine çadır desteğinde bulunduklarını hatırlatan Çitil, sert geçen kış ayları nedeniyle de yeni bir hibe programı başlatıldığını dile getirdi.

Küçük ve büyükbaş hayvanlar için kış aylarına özel olarak hazırlanan ağıl-ahır çadırı hibe edileceğini belirten Çitil, “Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi kapsamında, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapan yarı-geçim seviyesinde üretim yapan ekonomik bakımdan aktif yoksul kesim ve yükselme potansiyeli olan ekonomik olarak aktif yoksul kesime yönelik yeni ahır-ağıl çadırı hibe edilecektir” dedi.

Başvuruların, 5 Ocak 2024’e kadar kabul edileceğinin bilgisini veren Çitil, “Hibe edilecek çadırlar 105 m² ölçülerinde olacak. ​Başvuru yapmak isteyenler hibe çağrı kılavuzunu, başvuru formunu, teknik ve idari şartname örneklerini ve bilgilendirici diğer belgeleri müdürlüğümüzden temin edebilirler. Başvurular şahsen yapılacak. İnternet veya posta yoluyla yapılacak başvurular kabul edilmeyecek. Başvuru yapan yararlanıcı hibeye hak kazansa dahi başvuru dosyasında bulunan belge veya bilgilerin gerçeğe aykırı olduğu tespit edilmesi halinde başvuru geçersiz sayılır” ifadelerini kullandı.

Başvuru sahiplerinin, ilgili mahallelerde ikamet etmesinin zorunlu olduğunu hatırlatan Çitil, “Duyuru tarihi itibariyle en az 12 ay asli ikametinin bu mahallelerde olduğunu gösteren ikamet adresi istenecektir.  Başvuru sahiplerinin, güncel 2023 yılı Hayvan Bilgi Sistemi (HBS) kaydı olmalıdır. Başvuru yapacak kadın çiftçiler için HBS kayıtlılık durumu yok ise yatırım yapmalarına engel teşkil etmemesi için aynı hanede oturan eşinin veya birinci derecede kan veya kayın hısımlarının belgeleri ile hibe desteğinden yararlanabilirler. Değerlendirme aşamasında kayıt belgesi kullanılan kişinin kayıtlı tüm büyükbaş hayvan varlığı puanlamaya tabi tutulur. Tüzel kişiler ve çiftçi örgütleri adına başvuru yapılamaz. Muhtarlar hariç kadrolu ve sözleşmeli işçi, memur gibi kamu çalışanları başvuru yapamazlar” şeklinde bilgi verdi.

18 Ara 2023 - 16:59 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel