Kış lastiği denetimleri sıklaştırıldı

Elbistan’da, 1 Aralık itibariyle başlayan zorunlu kış lastiği uygulaması çerçevesinde trafik polislerince denetleme yapıldı.

Kış lastiği denetimleri sıklaştırıldı
Kış lastiği denetimleri sıklaştırıldı
+2
Haber albümü için resme tıklayın

 

Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Büro Amirliği ekipleri, zorunlu kış lastiği uygulaması kapsamında denetimlere ağırlık verdi. Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı’ndaki kontrol noktasında durdurulan araçların lastiklerini ve üzerlerinde bulunması gereken işaretlerin varlığını denetlendi. Kamyon, otobüs gibi araçlarda 4 milimetre, diğer araçlarda ise 1,6 milimetre diş derinliğini kontrol eden ekipler, denetimlerini gün boyu sürdürdü.

Lastiklerinin kış lastiği olup olmadığı ve diş derinliklerin şartlara uyup uymadığı "kumpas" adlı aletle ölçülerek polis ekiplerince incelendi. Ekipler, ayrıca araçların lastiklerinin yanaklarında bulunması gereken (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) işaretlerinin de varlığını denetledi.

 Trafik Denetleme Büro Amirliği ekiplerinin, kentin giriş ve çıkış noktalarında yapılan denetimlerini sürdüreceği belirtildi. Ayrıca; kurallara uymayan ticari araçların trafikte seyretmelerine izin verilmeyeceği ve 1 Nisan 2024'te sona erecek kış lastiği takma zorunluluğuna uymayan araç sürücülerine 2 bin 568 lira ceza uygulanacağının altı çizildi.

18 Ara 2023 - 16:56 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel