38 yaşındaki kadın böbrek nakliyle yaşama tutundu

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde kadavradan böbrek nakli gerçekleştirilen 38 yaşındaki kadın, 10 yıllık bekleyişin ardından yaşama tutundu.

Güldane Saz, 10 yıl önce 28 yaşındayken geçirdiği kaza sonucu böbreğini kaybetti. 38 yaşına gelen Saz’ın beklediği böbrek nakli, KSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirildi.

KSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Genel Cerrahi Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Sezgin Topuz, “6 Şubat’ta yaşadığımız büyük depremlerin ardından Kahramanmaraş’ta organ nakline başarılı bir şekilde devam ediyoruz” dedi.

Başarılı bir nakil operasyonu yaptıklarını ve hastanın kısa süre içinde taburcu olmasını beklediklerini anlatan Topuz, “Böbrek yetmezliğinin en iyi tedavi yöntemi böbrek naklidir. Geçtiğimiz hafta gayet başarılı bir operasyon yaptık. Hastamız şuan çok iyi durumda. Gelecek hafta taburcu etmeyi planlıyoruz.

Ülkemizde özellikle kadavradan yapılan organ nakillerinin sayısı Avrupa ülkelerine kıyasla daha düşük oranlara sahip. Özellikle depremden sonra bu oranda ciddi miktarda düşüş oldu. Organ bağışı bekleyen binlerce insanımız var. Haftada 3 defa diyalize girmek zorunda kalan böbrek hastaları bir umutla böbrek nakli bekliyor. Beyin ölümü gerçekleşen hastaların birinci derece yakınları da onay vererek organ nakli bekleyen hastalara umut olmalı. Onların yaşam kalitelerinin artmasına destek vermeli” dedi.

Güldane Saz ise, ‘hayalim gerçek oldu’ diyerek, “38 yaşındayım. 10 yıldır diyaliz hastasıyım. Başarılı bir ameliyat geçirdim. Kendimi çok sağlıklı hissediyorum. Uzun bir süre hastanede yattığım zorlu süreçlerden geçtim. Her gün bir umutla nakil bekliyordum. Hayalim gerçek oldu. Tüm organ bağışı bekleyen hastaların nakil olarak bu mutluluğu yaşamalarını istiyorum. Organ bağışında bulunarak bizlere bu sevinci yaşatanlara ve organ naklimi gerçekleştiren doktorlara çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

18 Ara 2023 - 16:33 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel