Depremin acı yüzü ve hatıraları belgesel oldu

Nurhak’ta, 6 Şubat’taki depremin geride bıraktığı acı ve hüzün ile felaket sonrasında yaşananlar belgesel haline getirildi.

Depremin acı yüzü ve hatıraları belgesel oldu
Depremin acı yüzü ve hatıraları belgesel oldu
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Nurhak’ta, 6 Şubat’taki depremin geride bıraktığı acı ve hüzün ile felaket sonrasında yaşananlar belgesel haline getirildi.

6 Şubat’ta 9 saat arayla Pazarcık ve Elbistan merkezli olarak yaşanan depremler, geride birçok acı hikaye ile yıllarca unutulmayacak izler bıraktı. Binlerce insanın geleceğe dair umutları, hayalleri enkaz altında yitip giderken sağ kurtulanlar ise kaybettikleri sevdiklerinin, yakınlarının acısıyla baş başa kaldı. Adeta sevinmeyi ve gülmeyi unutan depremzedelerin o kara günler her akıllarına geldiğinde boğazı düğümleniyor.

Asrın felaketinin en ağır bilançosunun yaşandığı yerlerden biri de Nurhak ilçesi oldu. İlçede; depremin acı izleri silinmeye çalışılırken yüreklerdeki kasvet ise ilçe halkının ortak hüznü olmaya devam ediyor.

Adeta zamanın durduğu 6 Şubat günü saat 13.24'ten sonrasında ilçe halkının hayatta kalma ve can kurtarma çabası ise, Nurhak Belediyesi’nce belgesel haline getirildi. Belgeselde; halkın deprem anından başlayarak nasıl bir kötü tabloyla karşı karşıya kaldığı ve yaşadıkları acı ile dram anlatılıyor.

Yaşanan trajedide hayatları değişen insanların hikayelerine değinilen belgeselde; dağları ve arazileri ikiye bölen, evlerini yıkan depremi anlatan Nurhaklılar, çektiği acıları asla unutmayacağının altını çiziyor.

Depremin hemen sonrasındaki tabloyu da gözler önüne seren belgeselde konuşan Nurhaklılar, ağıtlar yakıp gözyaşlarına boğularak, “Deprem olunca gittik dedik. Kıpırdayamadık. Karın içinde kaldık. 3 gün aç açına oturduk. Kimin aklına geldi açlık. Açlığımız da susuzluğumuz da aklımıza gelmedi. Çağırdık bağırdık duymadılar. Kendimizi unuttuk çocuklarımızı kurtarmanın derdine düştük. Depremle beraber insanlar da gitti anılar da gitti” cümleleri ile yaşadıklarını özetlediler.

Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozan da; ilçesinde depremin yol açtığı yıkımı tüm detayları ile anlattı.

Nurhak’ın depremden en çok etkilenen yerlerin başında geldiğini hatırlatan Başkan Bozan, ilk andan itibaren can kurtarmaya odaklandıklarını belirtti.

17 Ara 2023 - 12:55 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel