1 ton yağa el konuldu, firmalara ceza yağdı

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, zeytinyağı satışı yapılan işletmelerde taklit ve tağşişle ilgili denetim yaptı. Denetimlerde; 1 ton yağa el konulurken olumsuzluk tespit edilen firmalara cezai işlem uygulandı.

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, zeytinyağı satışı yapılan işletmelerde taklit ve tağşişle ilgili denetim yaptı. Denetimlerde; 1 ton yağa el konulurken olumsuzluk tespit edilen firmalara cezai işlem uygulandı.

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, vatandaşların sağlığı ile oynayan, taklit ve tağşiş yapılarak piyasaya sunulmak istenen zeytinyağlarına yönelik denetim yaptı. Zeytinyağının, içine başka yağ katılarak piyasaya sunulmasını engellemek amacıyla çok sayıda ekibin katıldığı denetimlerde; saklama şartları, tarihleri gibi unsurlar kontrol edildi. Ekipler ayrıca, zeytinyağlarından numune alarak laboratuar incelemesine tabi tuttu.

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, tüketicilerin sağlığı ile menfaatlerinin korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması amacıyla 7/24 sahada olduklarını söyledi.

Çitil, denetimlerde taklit ve tağşiş yapılarak piyasaya sürülmek istenen 1 ton yağa el konulduğunun bilgisini verdi.

Tüketicilerin, piyasa değerinin altında olan ürünlere rağbet etmemeleri, sosyal medya ya da online satış sitelerinden ürün alırken daha dikkatli davranmaları gerektiğini vurgulayan Çitil, “Kentimizde zeytinyağında taklit ve tağşiş yapılmasının önüne geçmek amacıyla kapsamlı bir denetim gerçekleştirdik. Personellerimiz, zeytinyağı satışı yapılan işletmelerde depo ve reyonlardaki ürünlerden numune aldı. Numunelerin laboratuar sonuçları belli oldu. Analiz sonuçları taklit tağşiş kapsamında olduğu için ceza miktarı 150 bin liradan başlıyor. Bu ceza, yıllık vergi matrahına göre artış gösteriyor. Ayrıca ürünlerde etiket sorunu tespit ettik. Kayıtsız ve farklı işletme adı olanları belirledik. Ürünlerin sahte olması muhtemel olduğundan savcılığa suç duyurusunda bulunulabilir.

Taklit ve tağşiş yapıldığı bariz olan ürünlerle ilgili de mevzuatlar doğrultusunda cezai işlemler için tutanakları hazırlayıp ilgili birimlere gönderdik. Elbistan’da biz 1 ton ürüne de imha edilmek üzere el koyduk” dedi.

Vatandaşların şüphe duydukları, şikayetçi oldukları konularda mutlaka Alo Gıda 174 hattını aramaları gerektiğini hatırlatan Çitil, “Vatandaşlarımızın piyasa fiyatlarının altında ya da güvenilir olmayan gıdayla ilgili olarak daha hassas davranmasını istiyoruz. Sadece işletmelerde değil online olarak yapılan alışverişlerde de bu hassasiyetin gözetilmesi hem sağlık hem de menfaatlerinin korunması açısından büyük önem arz ediyor.  Vatandaşlarımız, satın aldıkları ürünlerin üzerinde bakanlığımızdan izni olup olmadığını kontrol etsinler. Tavsiye edilen tüketim tarihi ile son tüketim tarihini mutlaka incelemeleri gerekiyor. Herhangi bir şikayetleri olduğunda da Alo 174 Gıda Hattını arayabilirler” ifadelerini kullandı.

16 Ara 2023 - 19:04 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel