Elbistan Belediyesi’nin sosyal konut projesinde başvuru şartları açıklandı

Elbistan Belediyesi’nin hayata geçirdiği ücretsiz sosyal konut projesinde başvuru şartları belli oldu.

6 Şubat 2023 itibariyle Elbistan’da ikamet edenler ve hane geliri 5 bin liranın üzerinde olmayanlar başvuruda bulunabilecekler.

Elbistan Belediyesi’nin, belirli kriterlerdeki depremzedelere tamamıyla ücretsiz şekilde teslim edeceği sosyal konut projesi yükseliyor. 6 Şubat’taki depremin merkez üssü olan kentte, özellikle dar gelirli ailelerin konut ihtiyacının karşılanması ve yaralarına merhem olmasını amaçlayan projenin ilk etabında 20 konut inşa edilecek. Karaelbistan Mahallesi’nde yer alan 2+1 planındaki yeni yaşam alanları ise, anahtar teslim şekilde bedelsiz olarak verilecek.

Elbistan Belediyesi, sosyal konut projesiyle ilgili başvuru şartlarını duyurdu. Buna göre, başvurular 18 Aralık Pazartesi günü itibariyle başlayıp 6 Şubat 2024’te sona erecek.

Sosyal konut projesine başvuru yapacaklarda T.C. vatandaşı olmak, 6 Şubat 2023 tarihi itibariyle Elbistan’da ikamet etmek, hanede ikamet eden kişi başı gelirin 5 bin TL’den fazla olmamak, hanede sadece 2 kişi yaşıyorsa aylık gelirin asgari ücret veya altında olmak, 18 yaş ve üstünde olması (Her haneden yalnızca bir müracaat kabul edilecektir), hanede ikamet eden kişilerin üzerine kayıtlı gayrimenkul olmaması (tarımsal nitelikte arsa varsa 5 dönümün altında olması) şartları aranacak.

Bu şartları taşıyanlar; kimlik fotokopisi,  ikametgâh adresi (en son değişiklik tarihini gösterir belge), aile nüfus kayıt örneği, gelir beyannamesi, başvuru formu (belediyeden alınacak), gazi, şehit yakını, yetim ve engelli kontenjanı için de gerekli belgeleri hazır bulunduracak.

Başvurular, 18 Aralık 2023 Pazartesi günü başlayacak. Başvurular, Elbistan Belediyesi Beyaz Masa’ya şahsen veya noter onaylı vekaletnameyle yapılacak. Gerçeğe aykırı beyanda bulunan kişilerin başvurusu geçersiz sayılacak. Son başvuru tarihi 6 Şubat 2024 olup, bu tarihten sonra başvuru kabul edilmeyecek. Gazi, şehit yakını ve yetimler ile yüzde 60 ve üzeri engelliler için de yüzde 10’ar kontenjan ayrıldı.

Başvuru sonucu kuraya katılmaya hak kazanan kişiler için 15 Mart 2024 tarihinde noter huzurunda kura çekimi yapılacak. Kura sonucu ücretsiz konut sahibi olmaya hak kazanan kişiler konut devrinde tapu harcını kendileri ödeyecek.

 

15 Ara 2023 - 16:49 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel