ÇPAL’de Filistin’e destek programı

Elbistan Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde (ÇPAL) Filistin’e destek ve Gazze’de yaşanan soykırımı kınamak amacıyla program düzenlendi.

ÇPAL’de Filistin’e destek programı
ÇPAL’de Filistin’e destek programı
Video için play'e tıklayın

 

Okulun Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Tuğba Altıntop ile Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni Perran Elmalı’nın organize ettiği programa, Elbistan Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin ile İlçe Müftüsü Hacı Mustafa Kılınç katıldı. Şehitler için saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı ile açılışı yapılan program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti.

Programın açılış konuşmasını okulun tarih öğretmeni Ayfer Ünsal yaptı.

Ünsal konuşmasına, 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana Gazze’de büyük devletlerin çıkarları uğruna çıkardıkları büyük bir yangın olduğunu ifade ederek başladı.

Filistin meselesinin kitaplara sığmayacak kadar kalın bir kitap, coğrafyaya sığmayacak kadar derin bir deniz ve tarihin anlatamayacağı kadar eski ve köklü bir mesele olduğunu söyledi.

Ünsal, 9 Aralık 1948 tarihinde kabul edilen Birleşmiş Milletler Soykırım Suçunun Engellenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesine göre soykırımın bütün dünya devletlerini bağlayan bir suç olarak kabul edildiğini, buna rağmen Filistin’de İsrail tarafından apaçık bir soykırım suçu işlendiğini, masum çocuk ve kadınların hunharca katledildiğini ifade etti. 

Ünsal, Türkiye’nin, Gazze’de yaşanan bu insanlık suçuna gerek devlet gerekse millet olarak en yüksek perdeden tepkisini koyduğunu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sadece Gazze’de değil; dünyanın neresinde bir zulüm varsa orada mazlumun yanında duran ve zalime karşı dik duruşunu koruyan bir devlet olduğunu vurguladı.

Acının dilinin, dininin, ırkının ve kimliğinin olmadığını; Gazze’de yaşanan acının tüm insanlığın ortak acısı olduğunu söylediği konuşmasını Filistin’in tarihini, İsrail’in kuruluş sürecini, İsrail’in bölgede işgal ve ilhaklarla sınırlarını nasıl genişlettiğini harita üzerinde göstererek devam ettirdi.

Ünsal, Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın Müslümanlar açısından niçin önemli olduğunu açıkladıktan sonra konuşmasını bitirdi.

Daha sonra kürsüye davet edilen Elbistan Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin ve İlçe Müftüsü Hacı Mustafa Kılınç da; İsrail’in saldırılarını kınayarak programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Slayt gösterisi, video, şiirler, ilahi dinletisi ve öğrencilerin hazırladığı Filistin direnişinin sembolü olan ‘Dabke’ dansının gösterimi ile devam eden program, hatim duasının edilmesi ile sona erdi.

12 Ara 2023 - 17:04 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel