TBB Başkanı Sağkan, Afşin’de 17 ilin baro başkanı ile açıklama yaptı

Türkiye Barolar Birliği Başkanı (TTB)  Erinç Sağkan, Afşin’de bir avukatın tutuklanması ile sonuçlanan olayla ilgili olarak 17 ilin baro başkanıyla birlikte açıklama yaptı.

TBB Başkanı Sağkan, Afşin’de 17 ilin baro başkanı ile açıklama yaptı
TBB Başkanı Sağkan, Afşin’de 17 ilin baro başkanı ile açıklama yaptı
Haber albümü için resme tıklayın

Afşin Adliyesi önünde konuşan gerçekleştirilen basın açıklamasını yapan TTB Başkanı Sağkan, Kahramanmaraş Barosu avukatlarından Ayhan Özdemir’in tutuklanmasının hukuka aykırı olduğunu savundu.

Sağkan, şunları söyledi:

“Bir avukatın tamamen hukuka aykırı olarak CMK 100. maddedeki tutuklama nedenlerinin hiçbirisi olmadığı halde tutuklanması bu ülkede yaşayan 82 milyonu istisnasız hukuki güvenliğe sahip olmadığı anlamına gelir. Biz bugün meslektaşımız için değil sadece. Tüm yurttaşlarımız için buradayız. Hukuki güvenlik için buradayız.

Otoparka araç bırakma mevzusunun trafik cezasıyla cezalandırıldıktan sonra seyahat özgürlüğünü engellemek gibi bir suç tanımlamasıyla soruşturma dosyası açılması açıkça görevin kötüye kullanılmasıdır. Hiçbir izahı yoktur ve suç teşkil etmektedir. Meslektaşımız Ayhan Özdemir bu dosya için ifade vermek için Cumhuriyet Savcısı'nın yanına gelmiştir. Arabasını park ettiği yerle ilgili olarak duruşmasını kaçırdığı için bıraktığı yerden dolayı ifade vermek üzere buradadır. Ve Cumhuriyet Savcısı'na ifade verirken yaşanan bir tartışma, biz bu tartışmanın içeriğini bilmiyoruz. Cumhuriyet savcısıyla Ayhan Özdemir arasında ifade için odasındayken neler yaşandığını bizler henüz bilmiyoruz. Çünkü içeride yaşanan konuya ilişkin karar verecek olan merci bağımsız yargıdır. Herhangi bir kişi bu cumhuriyet savcısı da olabilir. Bu avukat da olabilir. Suç işlemekten muaf değildir. İşlenen bir suç varsa da bunun kararını verecek olan makam bağımsız yargılama makamıdır.

Ancak şunu da çok iyi biliyoruz ki hiçbir tutuklama nedeni olmadan Ceza Mahkemesi Kanunu'nun 100. maddesi tek tek sayar bunları. Tahdidi suçlar arasında yer almayan bir suçlamaydı. Görevi yaptırmamak için direnme suçlamasıyla kaçma şüphesi yokken, delilleri karartma şüphesi yokken bir kişinin tutuklanması artık o kişi üzerinden verilen topluma bir gözdağıdır. Artık yargısal yetkinin kişisel tatmin aracı olarak kullanılır. Daha da ötesine gideyim. Yargısal yetkinin bir ego aracı olarak kullanılır. Ve dediğim gibi bu bir avukat sorunu değildir. Bu açıkça Bu ülkede yaşayan 82 milyonun sorunudur. Sokakta birisiyle tartıştığınızda o kişi velev ki cumhuriyet savcısıysa artık tutuklanacaksınız demektir. O yüzden buna 81 baro istisnasız karşı çıkmaktadır. O yüzden buna seksen iki milyon karşı çıkmalıdır. Bugün burada yaşanan olay ferdi bir olay değildir. Ve tabii ki beklentimiz öncelikle yargı içinde bu sorunun hızlı bir şekilde çözülmesidir. Ancak yargının burada sadece sorunu Ayhan Özdemir'in tahliyesini sağlayarak çözmesi de mümkün değildir.”

Davanın, Kahramanmaraş’ta görülmesi ihtimalinin ortadan kalktığını ifade eden TBB Başkanı Erinç Sağkan, “Bugün 81 baro bir tutuklamaya karşı çıkıyorsa eğer bu Türkiye'de yaşayan bütün yurttaşlarımızın hukuki güvenliğini sağlamak içindir. Bir açıklama yayınladık. Tüm barolar altına imza attık. Yargı yetkisi kişisel tatmin aracı olarak kullanılamaz demiştik. Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı açıklama yaptı. Açıklamanın içerisinde tutuklamanın hukuka uygun mu değil mi olduğuna ilişkin tek kelime dahi etmedi. Ve ötesine de geçti. Şu an soruşturması devam eden konuda yani Ayhan Özdemir'le ifade vermeye gittiği Cumhuriyet Savcısı arasında yaşananlarla ilgili olarak henüz kesinleşmiş bir mahkumiyet kararı olmamasına rağmen bir başsavcılık Ayhan Özdemir'in hakaret ve tehdit ettiğini ve görevi yaptırmamak için direndiğini ifade etti. Altını çiziyorum, bunlar iddiadır, isnattır demedi. Başsavcılık makamı iddia makamından kalktı; bir de hüküm makamına, karar merciine oturdu. Kararı da verdi.

Ve bizden de bekliyorlar ki savunma makamı da olmasın. İddia makamı hüküm yerine de geçerek, karar versin. Savunma makamı da buna karşı ağzını bile açmasın. Böyle olmayacak. Savunma hep vardı. Bundan sonra da yurttaşlarımızı hak ve özgürlüklerini korumak için hep burada var olacağız. Bu sebeple şunu da ifade etmek istiyorum ki Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı'nın açıkça bir kişi hakkında kesinleşmiş bir mahkumiyet kararı olmadığı halde kişinin suç işlediğine ilişkin karşısında artık bu davanın kovuşturma aşamasının Kahramanmaraş'ta görülme ihtimali kalmamıştır” şeklinde konuştu.

11 Ara 2023 - 21:17 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel