Başkan Gürbüz: “Önceliğimiz şehrimizin ve halkımızın güvenliği oldu”

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, göreve geldiği 2019 yılından 6 Şubat depremine kadar ruhsat verdikleri tek bir yapının dahi yıkılmadığını belirterek, “Aynı aşkla ve asrın felaketinin yaralarını sarma borcumuzun bilinciyle memleketimize çok daha fazla hizmete devam edeceğiz” dedi.

‘İmar planı, vatandaşın hayatının ve memleketin salahiyetinin teminatı, adeta şehrin anayasasıdır’ diyen Başkan Gürbüz, “Şehrimizin anayasası olarak gördüğümüz ve bir annenin yavrusuna gösterdiği hassasiyetle üzerinde çalıştığımız yeni imar planımız da bu açıdan çok önemli” ifadesini kullandı.

Nisan 2019-6 Şubat 2023 tarihleri arasında 419 ruhsat verdiklerini ifade eden Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, “O günlerde bizi haksız yere eleştiren, çok da iyi niyetli olduğunu düşünmediğimiz bazı kişilere deprem bizim tavrımızın doğru olduğunu net bir şekilde göstermiştir diye düşünüyoruz” dedi.

Yüksek katlı yapılara izin vermediklerinin altını çizen Başkan Gürbüz, şöyle devam etti:

“Göreve geldiğimiz 2019 senesinden sonra yüksek katlı ve vatandaşımızın hayatını tehlike altına atan ruhsatsız yapılara izin vermediğimiz ve zemin uygunluğunu her şeyin üstünde tuttuğumuz için, ruhsat verdiğimiz 419 binanın tek bir tanesi dâhi yıkılmadı, tek bir vatandaşımız dâhi hayatını kaybetmedi.

Bu hassas tavrımızı sadece yeni ruhsat verdiğimiz yapılarda da değil, geçmişte yapılan uygunsuz yapıların plan tadilatları iptal edip, imar mevzuatına uygun olmayan tüm düzenlemeleri yeniden gözden geçirilerek imara uygun hale getirdik. Dahası şehrimizdeki yaşamı tehdit eden ve acilen ortadan kaldırılması gereken kötü ve sağlıksız yapılarla ilgili gerekli tedbirler alarak yıkım faaliyetlerine başlamıştık.

Şehrimizin güvenliğini ve sağlığını önceliklendiren bu adımlarımız, depremin ardından daha da önem kazandı. Belediye meclisimizdeki tüm siyasi partilerin desteği ve oy birliği ile kabul edilmesi de bu hassasiyetin bir nişanesi oldu. Buradan bir kez daha bu hassas ve hayati konuda Elbistan’dan yana tavır alan tüm partilerimize teşekkür ediyorum.”

Bugün aldıkları kararların 50 sene sonrasını etkilediğini vurgulayan Başkan Gürbüz, “Bizler fâniyiz, makamlar da geçici. Ama aldığımız kararlar 30 sene, 50 sene sonra doğacak çocuklarımızın hayatını etkiliyor. Bu sorumluluğun bilinciyle, adeta karıncayı incitmemek için adım atarak hazırladığımız imar planımız memleketimize hayırlı olsun” değerlendirmesinde bulundu.

11 Ara 2023 - 17:23 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel