Hürriyetçi Eğitim-Sen’den maaş promosyonu açıklaması

Hürriyetçi Eğitim-Sen Elbistan İlçe Başkanı Sefa Ketizmen, banka promosyonunun eğitim çalışanlarının kanayan yarası haline geldiğini belirterek, “Eğitim çalışanlarına en az Ocak 2024’teki 1 maaş kadar promosyon verilmedi” dedi.

Hürriyetçi Eğitim-Sen’den maaş promosyonu açıklaması
Hürriyetçi Eğitim-Sen’den maaş promosyonu açıklaması
Haber albümü için resme tıklayın

Başkan Ketizmen, mevcut sözleşmedeki promosyon tutarının, enflasyon karşısında eridiğini ve güncelliğini yitirdiğini söyledi.

Bu konuda, mevcut sözleşmenin feshedilerek yenisinin yapılması için 2022 yılında resmi olarak talepte bulunduklarını hatırlatan Hürriyetçi Eğitim-Sen Elbistan İlçe Başkanı Sefa Ketizmen, yetkili sendikanın da bu yöndeki vaatlerinin yerine getirilmediğini anlattı.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün sözleşmeleri iptal etmesine rağmen Elbistan’daki girişimlerinin sonuçsuz kaldığını belirten Ketizmen, “Eğitim çalışanlarının alım gücünün düşmesi ve artan enflasyondan dolayı Hürriyetçi Eğitim Sen olarak eğitim çalışanlarının sesi olmuş ve 10/05/2022 tarihinde promosyon güncellenmesi ile ilgili dilekçemizi vermiştik. Promosyon güncellenmesinde taraflardan istediğimiz sonuç alınamayınca 04/08/2022 tarihinde mevcut promosyon sözleşmesinin fesih edilmesi ve yeniden sözleşme yapılmasını talep etmiştik. Bu süreçte eğitim çalışanlarına, ‘Ocak 2023 tarihini bekleyelim, daha iyi bir sözleşme yapalım’ vaadinde bulunulmuştur. Yetkili sendika ise çeşitli mercilerde ve okul ziyaretlerinde, ‘Biz sözleşmemizin bitmesini bekleyip 2023 Aralık ayında çok daha iyi bir sözleşme yapacağız’ vaadinde bulunmuştur.

Hürriyetçi Eğitim-Sen’in Elbistan’dan başlattığı bu promosyon güncelleme dilekçeleri birçok yerle paylaşılmış ve olumlu sonuçlar alınmıştır. Nitekim Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü de mevcut sözleşmesini tek taraflı fesih ederek yeniden sözleşme yapmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Teşkilatı da aynı yöntemi kullanarak promosyon sözleşmesini yenilemiştir. Elbistan’da ise Hürriyetçi Eğitim Sen’in başlattığı promosyon yenileme süreci, diğer sendikalar tarafından destek görmediği için sürüncemede bırakılmıştır” dedi.

Sözleşmenin 31 Aralık’ta biteceğine değinen Başkan Ketizmen, en düşük promosyon taleplerini de ‘Ocak 2024 maaşı’ olarak belirterek, “Gelinen bu noktada eğitim çalışanları, sözleşme bitiş tarihi olan 31 Aralık 2023 tarihini de göz önünde bulundurarak promosyon çalışmaları ile ilgili yürütülen süreci merak etmektedir. Promosyon ihale sürecinin şeffaf bir şekilde yapılarak tüm eğitim çalışanlarının bilgilendirilmesi elzemdir. Depremzede eğitim çalışanlarımızın promosyon beklentileri ise Ocak 2024 maaşı tutarında, en az bir aylık maaş tutarıdır. Bankaların da yaraların bir nebze sarılması adına, eğitim çalışanlarının bu talebine duyarsız kalmayacağını düşünmekteyiz.

Hürriyetçi Eğitim-Sen olarak bizler de eğitim çalışanlarının taleplerini değerli buluyor ve onların sesi olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

11 Ara 2023 - 17:20 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel