Direnişin sembolü ‘dabke’ dansı ile Filistin’e dayanışma mesajı

Elbistan Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri, İsrail’in yoğun saldırıları altındaki Filistin halkına, direnişin sembolü olan ‘Dabke’ dansıyla dayanışma mesajı verdi.

Direnişin sembolü ‘dabke’ dansı ile Filistin’e dayanışma mesajı
Direnişin sembolü ‘dabke’ dansı ile Filistin’e dayanışma mesajı
+1
Video için play'e tıklayın

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında çoğunluğu çocuk olmak üzere 18 bini aştı. Türkiye’de ve dünyada İsrail’in işlediği insanlık suçuna karşı tepkiler ise sürüyor. Bu süreçte, Filistinli bir gencin, üzerlerine kurşunlar yağarken işgalci İsrail askerlerine karşı yaptığı ‘Dabke’ dansının videosu, direnişin sembolü haline geldi.

Elbistan Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri de; özgürlüğün dansı başlığı ile sosyal medyada milyonlarca kez paylaşılan ‘Dabke’ dansını Filistinlilerle dayanışmanın göstergesi olarak sergiledi. Elbistanlı öğrenciler, Türk ve Filistin bayrakları ile İsrail zulmüne karşı farkındalık oluşturmaya çalıştı. Öğrencilerin performansları büyük beğeni aldı.

 

Özgürlük için son dansı oldu

 

  Filistinlilerin 2018’de Gazze şeridinde başlattıkları “Büyük Dönüş Yürüyüşü” adlı gösteriler sırasındaki çatışmalarda İsrail mevzilerine karşı ‘Dabke’ dansı yapan kişinin Abdul Hakim adlı Gazzeli bir genç olduğu ortaya çıktı.

Abdul Hakim, İsrail mevzilerine yakın noktada yanmakta olan kamyon lastiğinin dumanının koruması altında, korkmadığını göstermek için dans etmeye başladı, o sırada yanındaki arkadaşı Abdul Hakim’in dansını videoya aldı. Daha sonraki günlerde Abdul Hakim’in yaşanan çatışmalarda kafasına isabet eden bir keskin nişancı mermisiyle hayatını kaybettiği bildirildi. “Ölümün ve özgürlüğün dansı”nı yapan Filistinli genç Abdul Hakim’in son dansı olduğu belirtildi.

11 Ara 2023 - 14:39 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel