Avukatın tutuklanmasıyla ilgili açıklamalar peş peşe geldi

Afşin'de, bir avukatın adliye girişine araç park etmesiyle başlayıp tutuklanmasıyla sonuçlanan olayla ilgili Türkiye Barolar Birliği ile Kahramanmaraş Barosu ve Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı peş peşe açıklama yaptı.

Avukat Ayhan Özdemir hakkında, Afşin Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 'trafik güvenliğini tehlikeye sokma ve kişiyi bir yere gitme hürriyetinden yoksun bırakma' suçlarından soruşturma başlatılmıştı. İfadesinin alınması esnasında Cumhuriyet savcısı ile tartışma yaşadığı belirtilen Özdemir, 'kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnme' suçundan tutuklanmıştı.
Olayın ardından Türkiye Barolar Birliği ve Kahramanmaraş Barosu bir açıklama yaptı.
' Yargı görevinin kötüye kullanılması kabul edilemez' denilen ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Kahramanmaraş Barosu üyesi meslektaşımız Av. Ayhan Özdemir'in adliye otoparkında daha evvel yaşandığı belirtilen bir olayla ilgili yürütülen soruşturmada, 07.12.2023 tarihinde ifadesinin ayakta alınmaya zorlanması üzerine Cumhuriyet Savcısı ile yaşanan tartışma neticesinde önce hakkında gözaltı kararı alınmış ve Afşin Adliyesi Baro Odasında kelepçe takılarak, çok sayıda polis eşliğinde Emniyet Müdürlüğüne götürülmüştür.
24 saat gözaltının ardından yine kelepçeli olarak Adliyeye getirilmiştir. Gerek gözaltı işlemi ve uygulanan usul, gerekse TCK.m.265/2 kapsamında "Görevi yaptırmamak için direnme" isnadıyla tutuklama istemiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilme ve ardından tutuklama kararı verilmesi, yargı görevlilerinin görevlerini açıkça ve ısrarla kötüye kullanmasıdır.
Suç teşkil eden bu keyfi uygulama, kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkının açık ihlali olup basite indirgenemez, yanlış bir hukuki değerlendirme denilerek geçiştirilemez."
Tutuklama kararının keyfilik olduğu savunulan açıklamada, "Tutuklama nedenlerinden hiçbiri bulunmadığı halde Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 100.maddesine açıkça aykırı şekilde gerekçesini belirtmeksizin "adli kontrol hükümlerinin yetersiz olacağı" denilerek tutuklama kararı verilmesi keyfiliktir, kendini kanundan üstün görmektir. Bu hukuksuz uygulama, hakimlik vakarını ve güvenilirliğini ağır biçimde zedelemiştir.
Hakimler ve Savcılar Kurulu, bu açık hukuksuzluğa sebebiyet verenler hakkında gereğini hemen yapmaz ve mesleki taassupla hareket ederse işini hakkıyla yapan binlerce yargı mensubunun güvenilirliğini bizzat kendi elleriyle yok edeceğini de kabul etmelidir.
Adli ve idari başvuruların yapılması suretiyle yasal sürecin tüm yönleriyle Türkiye Barolar Birliği ve Kahramanmaraş Barosu tarafından en üst düzeyde hassasiyet ve kararlılıkla takip edildiğini kamuoyunun bilgisine sunuyor ve tekrar hatırlatıyoruz; Yargı yetkisi kullanılarak gözdağı verilemez. Yargı yetkisi kullanılarak had bildirmeye çalışılamaz. Yargı yetkisi keyfi şekilde kişisel tatmin aracı olarak kullanılamaz” ifadeleri kullanıldı.
Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı da, konuyla ilgili açıklamasında, soruşturma sürecinin detaylarını paylaştı.
Başsavcılığın açıklamasında şöyle denildi:
"22.12.2022 günü Afşin Adalet Sarayı otoparkının giriş kısmına diğer araçların girişini engelleyecek şekilde aracını park etmesi sonucu adli işlemler için giriş yapmak isteyen kolluk kuvvetlerinin adliyeye giremediği, Adalet Sarayı girişindeki yoğunluk nedeniyle yolda uzun kuyrukların oluştuğu olayla ilgili kolluk kuvvetlerinin Avukat Ayhan Özdemir’den şikayetçi olmaları üzerine adı geçen avukat hakkında mülhakat Afşin Cumhuriyet Başsavcılığınca “trafik güvenliğini tehlikeye sokma ve kişiyi bir yere gitme hürriyetinden yoksun bırakma” suçlarından soruşturma başlatılmıştır.
Soruşturma kapsamında ifadesinin alınabilmesi için 30.05.2023 ve 17.11.2023 tarihlerinde çıkarılan çağrı kağıtları üzerine ancak 07.12.2023 tarihinde ifadesi alınmak üzere adliyeye gelen Avukat Ayhan Özdemir, Cumhuriyet Savcısının ifade almak istediği sırada Cumhuriyet Savcısına hakaret ve tehditlerde bulunarak Cumhuriyet Savcısının üzerine saldırmış, kolluk kuvvetleri ve adliye personelinin olaya müdahalesi ile şüpheli güçlükle odadan çıkarılmıştır.
Şüphelinin ifadesinin alınması sırasındaki eylemleri sebebiyle hakkında mülhakat Afşin Cumhuriyet Başsavcılığınca “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret ve kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnme suçlarından” başlatılan soruşturma kapsamında adı geçen, “kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnme” suçundan 08.12.2023 tarihinde tutuklanmıştır.
Yargı görevinin ifası sırasında görevin yapılmasını engelleyecek şekildeki eylemlerin, herhangi bir vatandaş ya da hukuk mesleğini icra eden kişiler tarafından gerçekleştirilmiş olmasının suçun oluşumuna ve uygulamaya bir etkisi bulunmamakta olup açıklamamız dışındaki yapılan haber ve paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır."

10 Ara 2023 - 16:24 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel