Sel suları balık çiftliğini yıktı geçti

Nurhak’ta kuvvetli yağış nedeniyle meydana gelen sel, balık çiftliğini yerle bir ederken yaklaşık 15 ton balık da sulara kapılarak telef oldu

Sel suları balık çiftliğini yıktı geçti
Sel suları balık çiftliğini yıktı geçti
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Son yılların rekor seviyede yağışını bir gecede alan Nurhak’ta bir gecede metrekareye 100 kilograma yakın yağmur yağdı. Şiddetli yağmur nedeniyle dereler taştı. Dağlardan inen yağmur sularının en fazla etkilediği bölgelerin başında ise Tatlar Deresi geldi. Dere boyunca büyük çaplı taşkınlar meydana geldi. Tatlar Deresi’ndeki sel, ilçeye bağlı Tatlar Mahallesi ile Doğanşehir’in Kapıdere Mahallesi arasındaki balık çiftliğini adeta yıktı geçti. Sel sularına teslim olan çiftlikte havuzlar ve diğer bölümler zarar gördü. Havuzlarda bulunan anaç ve yavru balıklar sel sularına kapıldı. Telef olan anaç ve damızlık balıkların bir kısmı dere kıyısına vurdu. Kalanları ise yavru balıklarla birlikte sel sularına karışıp kayboldu. Tesiste yaklaşık 15 ton balık telef olurken; maddi hasarın boyutu ise henüz netlik kazanmadı.

Aynı tesis, mayıs ayındaki selde de hasar görmüştü. İşletme sahipleri ise, maddi zararlarının büyük olduğunu belirterek yetkililerden destek beklediklerini dile getirdiler.

10 Ara 2023 - 11:11 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel