38 bin bağımsız bölümle ilgili incelemelerde sona gelindi

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, hasarsız ve az hasarlı binalardaki incelemelerde sona gelindiğini söyledi.

38 bin bağımsız bölümle ilgili incelemelerde sona gelindi
38 bin bağımsız bölümle ilgili incelemelerde sona gelindi
+2
Haber albümü için resme tıklayın

 

Başkan Gürbüz, Elbistan Belediyesi ve Birleşmiş Milletler ortaklığında yürütülen protokol çerçevesinde hasarsız veya az hasarlı yaklaşık 38 bin konutta inceleme yapıldığını hatırlattı.

6 Şubat tarihinden bugüne kadar AFAD verilerine göre yaklaşık 50 bin artçı depremin meydana gelmesi nedeniyle binaların hasar derecesini değiştirebileceğini dile getiren Başkan Gürbüz, “Şehrimizde az hasarlı ya da hasarsız yaklaşık 38 bin konutumuzda incelemeler yaptırıyoruz. Yaklaşık 3 aydır süren bu incelemelerde de sona geldik sayılır. Depremden sonra yaklaşık 50 bin artçı şok oldu. Yani vatandaşlarımızın hafif hasarlı konutları orta hasarlıya, orta hasarlılar ağır hasarlıya döndü. Dolayısıyla yapı güvenliği bizim için son derece önemli çünkü vatandaşımızın sağlığı ve geleceğini önemsiyoruz, onların sağlıklı evlerde yaşaması için mücadele ediyoruz” dedi.

Çalışmanın ücretsiz olduğuna vurgu yapan Başkan Gürbüz, “İmzalamış olduğumuz protokol ile bu çalışmaların maliyeti 325 milyon gibi bir rakama tekabül ediyor. Yani her daire hasar tespit durumunu yeniden gözden geçirmeyi yaptırmak istese yaklaşık 10 bin TL gibi bir rakama tekabül ediyor. Biz Elbistan Belediyesi ve Dünya Bankası ile onların fon sağlayıcılarıyla beraber bunu vatandaşlarımıza ücretsiz olarak yapıyoruz.

Tabii bu çalışmalar sadece binaların röntgeninin çekilmesi ya da teknik anlamda incelenmesini kapsamıyor. Aynı zamanda dar gelirli vatandaşlarımızın konutlarındaki hasarları, Dünya Bankası ve fon sağlayıcılarından almış olduğumuz bedellerle ücretsiz olarak yapıyoruz. Bu vesileyle de hem Birleşmiş Milletler aracılığıyla bize fon sağlayan kuruluşlara huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

09 Ara 2023 - 21:34 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel