Söğütlü’den sonra Ceyhan Nehri’nde taşkınlar yaşanıyor

Elbistan’da, rekor yağışın ardından Söğütlü Çayı’nın debisinin yükselmesi, Ceyhan Nehri’nde de taşkınlar yaşanmasına neden oldu.

Söğütlü’den sonra Ceyhan Nehri’nde taşkınlar yaşanıyor
Söğütlü’den sonra Ceyhan Nehri’nde taşkınlar yaşanıyor
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Nehrin Karaelbistan Mahallesi’nden geçtiği bölgede yaşanan taşkınları önlemek için ekipler teyakkuza geçti.

Elbistan, yağışa teslim oldu. Metrekareye 60 kilogram yağış düşen Elbistan’da, özellikle Söğütlü Çayı’nın debisini yükseltti. Çayın geçtiği birçok kırsal mahallede taşkınlar yaşandı. Söğütlü Çayı’ndaki debi artışı Ceyhan Nehri’ni de etkiledi. Ceyhan Nehri’nin debisi katbekat yükselince sular yatağa sığmadı. Karaelbistan Mahallesi’nde yer yer su baskınları yaşandı. Kırılan ağaçlar sel suları ile sürüklendi. Nehir kıyısına yakın bölgelerdeki evlerde oturan vatandaşlar, suların ikametlerine ulaşmaması için kendi çabaları ile set yaptı.

Devlet Su işleri (DSİ) ekipleri de, bölgede teyakkuza geçti. İş makineleri ile nehir yatağındaki rüsubat ve ağaç parçaları temizlenmeye çalışıldı. Taşın riski yaşanması muhtemel yerlerde de bentler yıkılarak setteler de yükseltildi.

Karaelbistan Mahalle Muhtarı Veli Çınar, “Allah yardımcımız olsun. Çok yağıştan sonra kanal doldu taştı. İnşallah Devlet Su İşleri Müdürlüğümüz müdahale ediyor. Her sene bu durumu yaşıyoruz. Nehir yatağının temizlenmesi lazım. İnşallah kimseye bir zarar ziyan gelmeden nehrin önünü açmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

09 Ara 2023 - 21:29 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel