Üreticilere süt soğutma tankı hibe edildi

Elbistan’da, depremzede süt üreticilerini desteklemek amacıyla hibe şeklinde 500 litre kapasiteli soğutma tankı dağıtıldı.

Üreticilere süt soğutma tankı hibe edildi
Üreticilere süt soğutma tankı hibe edildi
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Tarım ve Orman Bakanlığı, deprem bölgesindeki üreticilere desteklerini sürdürüyor. Üretimin devamlılığını sağlamak ve üreticilerin yaralarını sarmak amacıyla birçok başlık altında ve çoğunluğu da hibe şeklinde destek projeleri hayata geçiren Tarım ve Orman Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) işbirliğinde yürütülen proje çerçevesinde; Elbistan’ın 8 mahallesindeki 10 süt üreticisine 500 litre kapasiteli soğutma tankı dağıtıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyon Tarımsal Veriler Şube Müdürü Sadık Yılmaz Güllü’nün de katıldığı süt soğutma tankı teslimatında konuşan Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, üreticilerin yanında olmayı sürdürdüklerini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde aynı proje çerçevesinde üreticilere sağım makinesi hibe edildiğini hatırlatan Çitil, soğutma tanklarının da sütün kıymetinin korunmasında büyük fayda sağlayacağını vurguladı.

Süt üretiminin, Elbistan’da önemli bir potansiyel barındırdığını dile getiren Çitil, “Üretimin her aşamasında sektörümüzün yanında olmaya gayret ediyoruz. Bugün de süt sektörünü destekleme adına önemli bir çalışma gerçekleştirdik. Elektronik ve 500 litre kapasiteli soğutma tankları, sütün dış etkenlere maruz kalmasını önleyecek” dedi.

8 mahallede 10 üreticinin projeye dahil edildiğinin bilgisini veren Çitil, “Süt üretiminde, ürünün bozulmadan standartlara uygun şekilde kalması gerekiyor. Hibe edilen soğutma tankları da bu açıdan önemli bir işlev üstlenecek. 10 üreticimiz bu destekten faydalandı. Tarım ve Orman Bakanlığımız ile FAO işbirliğinde yürütülen proje neticesinde çiftçilerimiz sütlerini hijyenik ve soğuk bir ortamda muhafaza ederek daha yüksek bir fiyattan satma fırsatı bulacak. Tüm üreticilerimize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Soğutma tankı hibesinden yararlanan üreticiler de; kendileri için büyük kolaylık sağlayacak projede emeği geçenlere teşekkür ettiler.

08 Ara 2023 - 16:25 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel