1/5000’lik revizyon nazım imar planı oy birliği ile kabul edildi

Elbistan Belediyesi İmar Komisyonu, uzun süredir üzerinde çalışılan 1/5000 ölçekli revizyon nazım imar planını oy birliği ile kabul etti.

Büyütmek için resme tıklayın

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, ilçenin 1/5000 ölçekli revizyon nazım imar planının imar komisyonunda oy birliği ile kabul edildiğini söyledi.

İmar planıyla ilgili uzun soluklu bir süreci geride bıraktıklarını belirten Başkan Gürbüz, “AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, İYİ Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi meclis gruplarımız tarafından belediye başkanlığımıza önerilen imar komisyon üyelerimiz, depremden sonra özellikle başlayan süreç ile ilgili uzun süre soluklu bir çalışma yaptı. Bütün vatandaşlarımızın hak ve hukuklarını koruyacak şekilde özellikle mahkeme kararlarının ya da daha önceki uyuşmazlıkların çözümüne dönük ince ve titizlikle bir çalışma sonucunda 1/5000 planımız bugün itibarıyla tamamlandı. Ben öncelikle tüm parti gruplarımıza çok teşekkür ediyorum Cumhur İttifakı, Millet İttifakı Elbistan Belediyesi'nin Elbistan ilçesinin 1/5000 planını oy birliği ile uygun gördüler. Bunu artık biz Büyükşehir Belediye başkanlığımıza sunacağız, arkasından da 1/1000 uygulama imar planlarımız çalışılacak” dedi.

1/1000 ölçekli uygulama imar planının da en kısa süre içerisinde tamamlanmasını amaçladıklarına vurgu yapan Başkan Gürbüz, “1/5000 ölçekli revizyon nazım imar planına uygun olarak inşallah 1 ay ya da bir buçuk ay gibi bir kısa süreç içerisinde bu çalışmalarımız da öncelikle komisyonumuz tarafından yürütülecek. Daha sonra Elbistan Belediye Meclisi’ne gelecek, Elbistan Belediye Meclisimizin de uygun görüşüyle beraber büyükşehir belediyemize göndereceğiz, askı süreçleriyle beraber inşallah 1/5000 ve 1/1000 imar planlarımız yürürlüğe girmiş olacak” ifadelerini kullandı.

Yeni imar planlarıyla ilgili şehrin kazanımlarına da değinen Başkan Gürbüz, şöyle devam etti:

“Bu bize ne kazandıracak, ne getiriyor, öncelikle depremselliğin oluşturmuş olduğu büyük bir yıkım söz konusu. Caddelerimizin genişlemesi gerekiyor, aktif geniş yeşil alanlarımızın, çocuk oyunu alanlarının, sağlık alanlarının, eğitim alanlarının ulaşılabilir olması gerekiyor. Vatandaşlarımızı mağdur etmeden onların mülklerindeki özellikle sosyal donatıları kaldırmaya çalıştığı komisyonumuz burada sosyal donatı dengesi uygun bakanlığımızın Şehircilik ilke ve prensiplerine uyumlu bir plan oluşturmak istendi ve bu doğrultuda çalışmalar yapıldı. Bütün meslek örgütleriyle, STK’larımızla odalarımızla ayrı ayrı ve tek tek görüşüldü ve hepsinin fikirleri alındı.

Yurtiçi ve yurtdışı görüş beyan etmek isteyen tüm STK'larımıza biz bu anlamda planımızı sunduk, onların da görüşlerini aldık. Bu doğrultuda geniş katılımlı konsensüsün olabildiğince sağlandığı bir plan elde etmiş olduk. Dolayısıyla depremden hemen sonra kısa bir süreç içerisinde büyük bir hummalı çalışmayla böylesi değerli bir eseri, çalışmayı ortaya koymak gerçekten bir başarı. Dolayısıyla ben başta İmar Komisyon başkanımız olmak üzere tüm siyasi partilerimize ve tüm siyasi partilerimizin imar komisyonundaki kıymetli üyelerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

 Kabul edilen imar planını ‘Elbistan’ın anayasası’ olarak niteleyen Başkan Gürbüz, “Bu plan, Elbistan’ımızın planı şahsın bir planı değil, belediyenin, belediye başkanının bir planı değil Elbistan'ın planı, Elbistan'ın anayasası. Dolayısıyla bundan sonraki süreçte umarım en az zayiatla 18 uygulamalarımızı da tamamlanırız. Seçim süreçlerinden sonra ve Elbistan'a daha yaşanılabilir daha güvenli yapı stoklarını bu anlamda erişilebilir sosyal donatıya yapıların erişebildiği bir yaşam alanına hep birlikte elde etmiş oluruz diye umut ediyorum emeklerinden dolayı tüm meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Bu bilgilendirmeyi kamuoyuna birlikte yapmak istedik. İş yoğunluğu nedeniyle katılamayan aramızda arkadaşlar var. Ancak onların da imza süreçlerini tamamladık aldık. Bu hepimizin bütün belediyemizin şehrimizin planı bunu bu şekilde görüyoruz ve siz değerli hemşerilerimize bunu böylelikle sunmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

07 Ara 2023 - 17:01 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel