Çiçekli vatandaşların kanalizasyon çilesi “Biz de insanız. Bizi neden görmüyorlar?”

Elbistan’a bağlı Çiçek Mahallesi’nde kanalizasyon hizmetinden yoksun şekilde yaşamlarını sürdüren vatandaşlar, Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi’ni (KASKİ) topa tuttu.

Çiçekli vatandaşların kanalizasyon çilesi “Biz de insanız. Bizi neden görmüyorlar?”
Çiçekli vatandaşların kanalizasyon çilesi “Biz de insanız. Bizi neden görmüyorlar?”
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Mahallenin tamamına yakınında bulunan kanalizasyon şebekesinin, kendi oturdukları sokağa ulaşmamasını cezalandırılmayla eş tutan vatandaşlar, “Buradaki insanlar sancak mı çaldırdı? Biz de insanız. Bizi neden görmüyorlar” diyerek şikayetlerini dile getirdiler.

Çiçek Mahallesi’nin, Malatya karayolunun güneyindeki yerleşiminde bulunan yaklaşık 40 hane, yıllardır kanalizasyon bekliyor. 6 Şubat’taki depremin ardından bölgedeki evlerin büyük bölümünün fosseptik çukuru çökmesi, mağduriyetin boyutunu katlarken, vatandaşlar ise kendilerine verilen sözlerin tutulmadığından dert yanıyor.

Çok zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdiklerinin altını çizen vatandaşlar, adeta dert küpüne dönüştü. Altyapı hizmetlerinden mahrum kalmanın, ne çağın hizmet anlayışı ne de insani değerlerle bağdaşmadığını vurgulayan vatandaşlar, “Bizi yok sayıyorlar ama bakın buradayız ve yaşıyoruz” ifadelerini kullanıyor.

Bölgede 40 yıldır ikamet ettiğini belirten Fevzi Sarı adlı vatandaş, senelerdir çözülmeyen bir çileyle karşı karşıya olduklarını söyledi.

Oturdukları sokağın halinin içler acısı olduğuna değinen Sarı, daha önce KASKİ’ye dilekçe verdiklerini ama sonuç alamadıklarını belirtti.

Çözüm istediklerini ancak muhatap bulamadıklarına değinen Sarı, “Ben buraya 40 sene oldu ev yapalı. Devlet geldi yol yaptı. Kanalizasyonumuzu yapmadılar. Burada 30-40 ev var. Kanalizasyon sistemi olmayınca mecburen fosseptik çukuru kullanıyoruz. Ona da ya araba düşüyor ya da çocuklar. Vidanjör getiriyoruz. Bizim kanalizasyonumuz yapılmıyor. Burada devletin yolu var. Devlet istediği yerde istediği çalışmayı yapar. Depremde fosseptik çukurları yıkıldı. 2 gün geçmeden doluyor. Bütün herkes perişan durumda. Dilekçe verdik KASKİ’ye 2 yıl önce geldi baktılar. Buranın kanalizasyonu yapılmış görünüyor dediler. Kanalizasyon mecburi bir şey. Mahallenin geri kalanında var bizim burada yok. Bizi yok sayıyorlar. Nereye gidelim?” dedi.

Ömer Doğan adlı vatandaş ise, askeri birliklerdeki sancağın kaybolması olayına atıfta bulunarak, “Sancak mı çaldırdık, kaybettik biz. Bu mahallenin suçu ne? Buradaki herkes ne denirse ona razı olur. Sadece internet ve kanalizasyon istiyoruz. Çocuklarımız ders çalışamıyor. Sene 2023 olmuş, daha ne zaman gelecek bu kanalizasyon. Buradaki herkesin derdi ortak. Çocuğumuza ulaşamıyoruz. Altyapı çöktü dediler ama sonra gelen giden olmadı” şeklinde dert yandı.

Müzeyyen Kandilli de, vatandaş olarak bu hizmeti isteme hakları olmadığına dair yetkililerden resmi yazı istedi.

‘Bizi vatandaştan saymıyorsanız belgesini verin’ diyen Kandilli, “Biz de insanız. Bizi neden görmüyorlar. Onlarca ailenin durumunu gelip soran yok. Aç mıyız, susuz muyuz, ne haldesiniz diyen yok. Her yerde kanalizasyon var bizim burada yok. Herkesin kapısının önüne kadar parke döşendi biz burada çamur deryasının içindeyiz. Bir vatandaş olarak hakkımız varsa hakkımızı versinler. Yok, eğer bu hakkımız değilse bize bir belge versinler de yerimizi bilelim” ifadelerini kullandı.

07 Ara 2023 - 16:47 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel